Jakie warstwy wchodzą w skład ekstensywnych systemów zielonych dachów?

Jakie warstwy wchodzą w skład ekstensywnych systemów zielonych dachów?

Ekstensywne systemy zielonych dachów są coraz częściej umieszczane na miejskich budynkach mieszkalnych, obiektach biurowych oraz na domach jednorodzinnych. Ich stosowanie przynosi bardzo dużo korzyści: ma pozytywny wpływ na estetykę budynku, chroni i przedłuża żywotność poszycia dachowego, stwarza doskonałą izolację termiczną budynku oraz oczyszcza powietrze. Takie korzyści są możliwe do osiągnięcia dzięki odpowiedniej budowie ekstensywnych systemów zielonych dachów. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, z jakich warstw składa się każdy wykonywany w Green Flor system zielonego dachu.

Warstwa izolacji przeciwwodnej

Pierwsza warstwa systemów zielonych dachów znajduje się bezpośrednio ma pokryciu dachowym. Jest nią warstwa izolacyjna, która ma działanie przeciwwodne, termiczne oraz chroni dach przed przerastaniem korzeni zastosowanych w zielonym dachu roślin. Warstwa izolacyjna oprócz odporności na przerastanie korzeni oraz właściwości izolacyjnych musi być także odporna na ściskanie. Nad warstwą izolacyjną znajduje się jeszcze warstwa termoizolacyjna, która chroni wnętrze budynku przed stratami ciepła oraz przed zbyt silnym nagrzewaniem się.

Warstwa drenażowa zielonego dachu

Na warstwie izolacyjnej znajduje się warstwa drenażowa systemu zielonego dachu. Zadaniem tej warstwy systemu zielonego dachu jest odprowadzanie przenikających z wyższych warstw systemu nadmiarów wody. Oprócz tego warstwa drenażowa zielonego dachu również ma wpływ na poprawę jego właściwości izolacyjnych. Zapewnia również przewietrzenie korzeni, co ma duży wpływ na zagwarantowanie im właściwych warunków do rozwoju. Ta warstwa systemu zielonego dachu stosowana jest wyłącznie na dachach, które mają spadek nie większy niż 3o. W zielonych dachach o większym nachyleniu woda bowiem może spływać w sposób grawitacyjny i nie ma potrzeby jej tego ułatwiania.

Warstwa wegetacyjna

Trzecim poziomem ekstensywnych zielonych dachów jest warstwa wegetacyjna, która ma za zadanie zapewnienie roślinom odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju. Jest to warstwa, która pełni też funkcje magazynujące. Jest to substrat, na który składają się różnego typu komponenty mineralne, zdolne do magazynowania i oddawania nadmiarów wody do warstwy drenażowej. Jednak substrat ma też alternatywę- wełnę skalną bądź geowłókniny magazynujące wodę. W zależności od obiektu dobiera się odpowiednie materiały.

Warstwa roślinna

Kulminacyjnym elementem budowy systemów zielonych dachów jest oczywiście, znajdująca się najwyżej warstwa roślinna. Warstwa ta jest zbudowana z maty wegetacyjnej, którą porastają wyhodowane wcześniej rośliny. W systemach ekstensywnych warstwę roślinną tworzy niska roślinność, najczęściej mchy, zioła, rozchodniki oraz odporne na panujące na dachach budynków trudne warunki trawy. Co bardzo ważne dla osób, które rozważają inwestycję w ekstensywny system zielonego dachu, będące jego częścią rośliny nie wymagają na co dzień żadnych większych zabiegów pielęgnacyjnych lub podlewania. Roślinność ta jest w zasadzie samowystarczalna i konieczność przeprowadzania przy nich jakichś dodatkowych zabiegów jest ograniczana do minimum.


Drukuj