Wiosenne porządki w ogrodzie: trawnik

Wiosenne porządki w ogrodzie: trawnik

Nastała kalendarzowa wiosna, pora więc na wiosenne porządki w ogrodzie, należy przecież przygotować go do nowego sezonu. A jak wiadomo, głównym punktem każdego ogrodu jest… trawnik. Piękne kwiaty, ozdobne krzewy i drzewka nie oddadzą całości swego piękna, jeśli otaczać je będzie klepisko czy wyliniały kobierzec uschniętej trawy. Dlatego też o trawnik trzeba będzie zadbać tak samo, jak o inną roślinność ogrodową. I trzeba zabrać się za to już właśnie teraz, bowiem wczesną wiosną są ku temu najlepsze warunki! Ziemia powoli zaczyna tracić wilgoć, robi się twardsza, rośnie też temperatura, co sprzyja rozwojowi wegetacyjnemu roślin. Jeżeli przez kilka dni temperatura utrzymywała się powyżej 10°C, warto sprawdzić twardość gruntu i, jeśli nie jest zbytnio nasiąknięty wodą, można przystępować do prac.

Na początek grabienie – usuwamy zeschnięte pozostałości roślin, śmieci, patyki, kamienie etc. Pozwoli nam to również odkryć, gdzie w trawniku mamy największe ubytki roślinności. W tych miejscach najlepiej usunąć wierzchnią warstwę gruntu (na głębokość szpadla, około 20 cm), przebrać ją z korzeni, kłączy, resztek roślin i kamieni, przy okazji odchwaścić, następnie wymieszać pozostałą glebę z podłożem piaszczystym, glebą próchniczą lub z nawozem wieloskładnikowym zawierającym azot w celu utrzymania właściwego odczynu pH gleby. Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej a zakres prac na to zezwala, należy wykonać niewielki spadek gruntu w kierunku ogrodzenia, co umożliwi spływanie nadmiaru wody. Po naniesieniu nowej warstwy gleby równamy ją, grabimy i walcujemy. Około dwa tygodnie później można już wysiewać na tak przygotowane miejsce nową trawę. Dobrze jest pamiętać, aby rozsiać ją równomiernie tak, aby nie powstawały miejsca o zbitej strukturze i puste przestrzenie, dobrze również jest sprawdzić, ile nasion wysiewać na 1m² trawnika.

Wszystkim niecierpliwym i obawiającym się o pozytywne rezultaty swoich prac ogrodowych polecamy sprawdzenie oferty firm zajmujących się produkcją trawy z rolki. Trawnik z rolki ma tę ogromną zaletę, że dostarczany jest w formie rolki złożonej z wykształconych już, rozwiniętych roślin (odpowiednio dobranych do warunków klimatycznych), dzięki czemu przy jego rozkładaniu wystarczy trzymać się pewnych reguł i można cieszyć się pięknym, gęstym, równomiernie rozkrzewionym i, co najważniejsze, najwyższej jakości trawnikiem. Wczesna wiosna to okres, kiedy producenci trawy z rolki intensywnie przygotowują się do sezonu sprzedażowego: wysiewają trawę bezpośrednio do gruntu, nawożą, nawadniają, odchwaszczają i regularnie koszą. Pełne przygotowanie takiego trawnika w rolce, nim zostanie wycięty i dostarczony do klienta, trwa nawet półtora roku, zatem wkrótce też będzie można już kupić efekty ich dotychczasowej pracy. Produkuje się w ten sposób darń do różnych potrzeb: dla indywidualnych odbiorców, do zazieleniania nieużytków, skwerów, nasypów itp. obiektów, a także na potrzeby obiektów sportowych


Drukuj