Zielone dachy a ekonomia

Zielone dachy a ekonomia

Współcześnie największy odsetek występowania i instalacji zielonych dachów obserwujemy w krachach Europy Zachodniej i w Ameryce Północnej. Jeśli przyjrzeć się bliżej popularności dachów zielonych zauważymy, że często występują one w takich państwach, jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, w państwach skandynawskich czy w Wielkiej Brytanii. Są to kraje zasobne i wysoko rozwinięte, do tego większość z wymienionych nacji to narody praktyczne w swym podejściu do życia.

Dlatego też, myśląc o założeniu zielonego dachu należy wziąć pod uwagę związki, jakie zachodzą pomiędzy instalacją zielonego dachu a ekonomią. A te niewątpliwie istnieją i wskazują na ekonomiczne zyski płynące z instalacji takiego systemu na dachu własnego budynku. Nie bez przyczyny np. władze Bazylei zachęcały mieszkańców tego miasta do zazieleniania swoich dachów – oprócz dopłaty do instalacji wskazywały również właśnie na aspekt ekonomiczny, a konkretnie – oszczędność energii. Praktyczni Szwajcarzy skorzystali z zachęty i dziś Bazylea ma największą powierzchnię zielonych dachów na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca miasta.

Jak wskazują badania, instalacja zielonego dachu wiąże się z oszczędnością energii). Zielony dach umożliwia również większą izolację termiczną budynku, a więc zapobiega wyziębianiu budynków w zimie. Możliwe staje się nie tylko zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną (jej zakup), ale i konieczność docieplenia budynku – także zbyteczna staje się część dodatkowych kaloryferów. A koszt ogrzania budynków to aż 55% kosztów utrzymania domów w Polsce. Ale czy poza oszczędnością energii i redukcją kosztów ogrzewania instalacja zielonego dachu niesie ze sobą inne korzyści ekonomiczne? Zobaczmy.

Inne korzyści ekonomiczne

Poza redukcją kosztów ogrzewania i energii wydatkowanej na klimatyzowanie pomieszczeń instalacja systemu zielonego dachu daje właścicielowi domu z takim dachem także inne korzyści ekonomiczne. A mianowicie – ich instalacja to niemal dwukrotne przedłużenie żywotności materiałów zastosowanych do konstrukcji poszycia dachowego. Pokrycie dachu roślinnością powoduje zmniejszenie działania takich czynników atmosferycznych, jak wysokie i niskie temperatury (oraz przejście przez temperaturę 0°C), wiatr, promieniowanie UV, ale także chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi (opady gradu, uszkodzenia spowodowane przebywaniem na dachu), co fizycznie przekłada się na mniejsze wydatki na wymianę lub remont poszycia i jego elementów, a także na mniejszy koszt usunięcia odpadów budowlanych w przypadku remontu dachu. Do tego korzyścią będzie zwiększona izolacyjność akustyczna budynku, co pozwala na obniżenie kosztów instalacji zabezpieczeń antyhałasowych w domu. Omawiany system dachowy stanowi dla budynku także dodatkowe zabezpieczenie antypożarowe (dachy ekstensywne) oraz powoduje znaczną redukcję ilości wód opadowych odprowadzonych do kanalizacji (mniejszy podatek). Wreszcie – budynek pokryty dachem zielonym zyskuje na wartości przy jego sprzedaży, można bowiem potraktować ów zielony dach jako ogród lub taras (jeśli oczywiście dach budynku nie jest dachem typu spadzistego), podnosi to więc atrakcyjność danej nieruchomości.


Drukuj