Zalety dachu ekstensywnego

Zalety dachu ekstensywnego

Zielone dachy robią się z roku na rok coraz bardziej popularne. Powstają nie tylko na budynkach biurowych, ale decyduje się na nie też coraz więcej osób prywatnych, gdy stawiają swój nowy dom. Zielone dachy dzieli się na intensywne, czyli najprościej mówiąc – użytkowe, oraz ekstensywne. Wybór tych drugich jest zazwyczaj lepszym pomysłem. Dlaczego? Sprawdźmy!

Charakterystyka dachu ekstensywnego

Zielone dachy ekstensywne przede wszystkim nie wymagają ogromnych nakładów pracy podczas pielęgnacji. Można powiedzieć, że są w zasadzie bezobsługowe. Dachy ekstensywne obsadza się roślinnością odporną na suszę, słońce i wiatr. Rośliny dodatkowo mają niezwykle niskie wymagania dotyczące odżywiania i nawadniania. Są to głównie różne gatunki rozchodników, stosuje się także odporne na polską pogodę mieszanki traw i ziół.

Dlaczego warto?

Dlaczego warto postawić na dach ekstensywny? Jak już było wcześniej wspomniane, w zasadzie nie wymaga on pielęgnacji. Rozchodniki i trawy świetnie radzą sobie podczas susz, ale również podczas silnych wiatrów. Dach ekstensywny przyczynia się do zmniejszenia ilości wody opadowej odprowadzanej z dachu do kanalizacji i poprawia izolacyjność termiczną domu. Dodatkowo chroni właściwy dach budynku przed wiatrami, gradobiciami i zalegającym śniegiem. Wykonanie dachu ekstensywnego wymaga mniejszego nakładu pracy. Polega ona na rozłożeniu na dachu kilku cienkich warstw. W przypadku dachów intensywnych, na których sadzi się drzewa, warstwa do posadzenia dachu zielonego musi mieć powyżej 20 cm, co oczywiście skutkuje ogromnym obciążeniem dachu i przygotowaniem skomplikowanego projektu. Samo wykonanie dachu ekstensywnego jest też w związku z tym szybsze, a na efekty nie musimy długo czekać. Dachy intensywne są rozsądnym wyborem tylko przy dużych, wielomilionowych inwestycjach. Dachy ekstensywne sprawdzają się świetnie wszędzie, nawet jako pokrycie dachu małego, uroczego domku z bala.


Drukuj