Zasady prawidłowego koszenia trawnika z rolki

Zasady prawidłowego koszenia trawnika z rolki

Prawidłowa pielęgnacja trawnika to jedyny sposób, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Składa się na nią kilka czynności, z których absolutnie niezbędną jest koszenie. Wbrew pozorom, koszenie trawy nie jest tylko zabiegiem estetycznym, pozwalającym na uzyskanie efektu równej murawy. Regularne koszenie trawnika przyczynia się także do zwiększenia jego gęstości i chroni system korzeniowy.

Jak kosić trawnik z rolki? 6 zasad

Koszenie trawnika z rolki nie jest bardziej skomplikowane niż trawnika z siewu. Zasady przeprowadza czynności pielęgnacyjnych są do siebie zbliżone, dlatego tym bardziej warto je znać.

  1. Pierwsze koszenie trawnika z rolki przeprowadzamy, gdy system korzeniowy całkowicie zrośnie się z podłożem. Od ułożenia roli należy odczekać około dwa tygodnie. Zakłada się, że źdźbła trawy powinny urosnąć do wysokości około 8 cm. Przez pierwsze trzy razy skracamy je o około 1.5 cm. Za jednym razem nie ścinamy więcej niż 1/3 wysokości źdźbła.
  2. Pierwsze w sezonie koszenie dojrzałego trawnika wykonujemy w kwietniu. Źdźbła mają wówczas około 8-10 cm wysokości. Przy pierwszym koszeniu przycinamy je na wysokość 2-3 cm, a potem staramy się utrzymać długość 3-4 cm. Przy regularnym koszeniu źdźbła nie powinny osiągać więcej niż 6 cm. Przy ostatnim koszeniu w sezonie należy pamiętać, aby wykonać je nisko, by nie zostawiać długiej trawy na zimę. .
  3. Trawnik z rolki kosimy w sezonie minimum raz w tygodniu. W okresie intensywnego wzrostu trawy, czyli na przełomie maja i czerwca, kosimy co trzy/cztery dni. W okresie wczesnowiosennym i wczesnojesiennym koszenie może odbywać się do dwa tygodnie. Intensywność koszenia zmniejszamy od września. Ostatnie koszenie w sezonie wykonuje się w okolicach połowy październiku.
  4. Pamiętajmy, że w okresie suszy koszenie nie jest wskazane, ponieważ może uszkodzić delikatne źdźbła i nieodpowiednio nawilżony system korzeniowy. Trawy nie kosimy także w intensywnym słońcu, ponieważ będzie się to przyczyniać do nadmiernego wyparowywania z niej wody.
  5. Przed koszeniem skontrolujmy stan sprzętu, jakim dysponujemy. Noże nie powinny być zbyt tępe, ponieważ w innym przypadku będą wyrywać trawę, a nie ją skracać.
  6. Skoszoną trawę należy każdorazowo usuwać z trawnika. Pozostawione resztki będą utrudniać dostęp światła i tlenu do gleby.

Drukuj