Czym, kiedy i jak nawozić trawnik z rolki?
Po rozłożeniu i ukorzenieniu się trawa z rolki nie różni się właściwie niczym od trawy z siewu. Również pielęgnacja trawnika rolowanego, w tym jego nawożenie, jest taka sama jak w przypadku tradycyjnego trawnika. Podpowiadamy, kiedy, czym i jak nawozić trawnik z rolki.
Jak często nawozić trawę z rolki?
Trawnik z rolki, podobnie jak tradycyjny, najlepiej nawozić kilka razy w roku. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, od razu po pierwszym koszeniu. Kolejne nawożenia należy wykonywać regularnie, w zależności od kondycji trawnika. Nawożenie najlepiej wykonywać w pochmurny dzień, gdy źdźbła trawy nie są mocno nagrzane przez słońce. Najlepszą sytuacją będzie przeprowadzenie go tuż przed deszczem. Rozsypany nawóz wniknie wówczas do gleby razem z wodą opadową. Trawnik z rolki nie powinien być nawożony w czasie suszy, bo rozrzucony nawóz będzie zalegał na powierzchni, co może doprowadzić do wypalenia trawy.
Jaki nawóz będzie najlepszy dla trawnika z rolki?
Do nawożenia trawnika z rolki polecane są nawozy mineralne. Trzy podstawowe pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu trawy, to azot, fosfor i potas. Wiosną najlepiej jest stosować nawóz o wysokiej zawartości fosforu i azotu, który pobudzi trawę do wzrostu; latem sprawdzą się zaś uniwersalne nawozy wieloskładnikowe i azotowe. Jeśli chodzi o ostatnie nawożenie, należy wybrać specjalne nawozy jesienne do trawników, które charakteryzują się dużą zawartością potasu, a mają niewiele azotu. Zabezpieczą trawę przed niską temperaturą i chorobami oraz ograniczą wzrost źdźbeł trawy i rozwój chwastów.
Nawozy do trawnika dostępne są w różnej postaci. Najczęściej przyjmują formę granulatu lub proszku, który można łatwo rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni trawnika. Istnieją również nawozy płynne, które rozprowadza się poprzez oprysk trawnika wodą uzupełnioną o substancje odżywcze. Nawozy mineralne można podzielić także ze względu na długość działania. Wygodniejsze w stosowaniu są nawozy długodziałające, gdyż udostępniają składniki pokarmowe przez długi czas. Wystarczy je zastosować raz lub dwa w sezonie. Obniżają również ryzyko przenawożenia.