Trawnik a zbita gleba
Problem zbitej, a w zasadzie sprasowanej gleby może przydarzyć się w każdym ogrodzie, a szczególnie już tam, gdzie jego przestrzeń porasta trawnik, na przykład rolowany. Co jest przyczyną nadmiernie zbitej gleby? W gruncie znajdują się kieszenie powietrzne, dzięki którym do korzeni roślinności docierają woda, składniki mineralne i powietrze. Ich zmiażdżenie przyczyni się do obumierania roślinności bytującej w takiej glebie, a proces ten powstaje poprzez nadmierny nacisk na grunt właśnie. Powodują go albo stojące na trawniku samochody, albo wzmożony ruch pieszych.
To dlatego właśnie raz wydeptane ścieżki w parkach czy rozjeżdżone pobocza dróg nie porastają trawą, niszczone są kieszenie powietrzne w glebie. Sama trawa jest elastyczna, wszak unosi się w końcu do swojej naturalnej pozycji, ot, choćby po pikniku na naszym przydomowym trawniku z rolki. Nadmiernie sprasowana, zbita gleba to również często efekt prowadzonych w danym miejscu wcześniej robót budowlanych oraz, niestety, nieumiejętnie wykonywanych prac ogrodniczych. Jeżeli te prowadzone są na zbyt wilgotnym lub nawet podmokłym gruncie, powodują często kompresję gleby i zapadanie się kieszeni, nie docierają do wnętrza wtedy ważne dla prawidłowego funkcjonowania ziemi substancje (bez azotu, fosforu i potasu gleba szybko jałowieje), co dodatkowo pogłębia jeszcze stan zbicia i zbrylania się gleby. Niektóre jej rodzaje są dodatkowo podatne na proces zbijania, szczególnie te zawierające sporo gliny. Jak poprawić jakość gruntu, jeśli podejrzewamy, że został on nadmiernie sprasowany?
Poprawa jakości zbitego gruntu
Poprawienie jakości zbitego gruntu nastąpi wskutek kilku zabiegów ogrodniczych. Przede wszystkim trzeba będzie rozbić jej strukturę, dopuszczając do wnętrza powietrze. Jeżeli gleba jest pokryta filcem, trzeba będzie najpierw ją zwertykulować, czyli ponacinać w prostopadłych kierunkach, a następnie zgrabić skrupulatnie pozostałości. Jeżeli zaś po podlewaniu i opadach woda stoi, gruntowi pod naszym trawnikiem z rolki przyda się aeracja. Można wykonać ją specjalnym urządzeniem, można również zwykłymi widłami. Przy wyjątkowo solidnym zbiciu należało będzie grunt nieco rozrzedzić, zdejmując ostrożnie warstwę darni (jest gruba na około 3,5 cm), następnie przekopać i zrobić domieszkę z piasku. Jeżeli nie – przeprowadzić samo piaskowanie na powierzchni trawnika. Należy użyć tego średnioziarnistego i rozsypać go po powierzchni trawnika, a następnie równomiernie rozprowadzić grabiami. Pomoże to wyrównać powierzchnię trawnika rolowanego, zapewni korzeniom roślin lepsze warunki do wrastania ziemię i rozrzedzi strukturę gleby. Piaskowanie powinno się stosować bezpośrednio po wertykulacji lub aeracji trawnika. Jeżeli już udało nam się poprawienie jakości gruntu w ogrodzie, warto zapamiętać, że najlepiej jest do ponownego zbicia się gruntu nie dopuścić. Powstrzymywać się od prac, gdy jest on nadmiernie wilgotny lub przesuszony, nie dopuszczać do parkowania na nim samochodów i wytyczyć na trawniku ścieżki.