Rozchodniki – rośliny zielonych dachów
Rozchodniki to bardzo popularne rośliny w systemach dachów zielonych. Jest ku temu kilka przyczyn, bo rozchodniki to nie tylko byliny odporne na trudne i zmienne warunki pogodowe, to również piękne i zmieniające barwy rośliny ozdobne, do tego bardzo lubiane przez pszczoły. Rozchodniki są niskopiennymi, rozrastającymi się poziomo (przy pomocy korzeni przybyszowych na pędach) sukulentami. Oznacza to, że posiadają tkankę, która magazynuje wodę w celu przetrwania okresów jej niedostatku.
Owa zdolność umożliwia rozchodnikom bytowanie w skrajnie trudnych warunkach, mają też dużą zdolność do samoregeneracji poprzez wspomnianą już zdolność tworzenia korzeni przybyszowych. Systemy korzeniowe rozchodników są przez to rozległe, ale płytko wrastają w podłoże. Nic dziwnego więc, że stały się idealnym wyborem do zazieleniania systemów ekstensywnych dachów zielonych. Dodatkowo rozchodnikom do rozwoju nie przeszkadza niska temperatura, jałowa, a nawet skalista gleba i duże nasłonecznienie, co czyni je atrakcyjnymi roślinami dekoracyjnymi w ogrodzie. Poza tworzeniem z nich mat wegetacyjnych do dachów zielonych, wykorzystuje się te właściwości do obsadzania wzniesień, ogródków skalnych czy przestrzeni o kamienistym podłożu.
Zalety mat rozchodnikowych
Zastosowanie mat rozchodnikowych na dachach zielonych ma sporo zalet. Rozchodniki na matach dachów zielonych przyrastają na swych pędach nawet o kilkanaście centymetrów, tworząc w ten sposób gęstą warstwę roślinności, która do tego ma duży walor estetyczny: zastosowanie różnych odmian w obrębie maty da nam szeroką paletę barw (często zmieniają barwę w zależności od pory roku), od ciemnej, lekko szarej zieleni, przez jasną, aż do czerwonawo-purpurowej. Rozchodniki potrafią się same rozwijać i utrzymać, są odporne na choroby i szkodniki, wymagają więc minimalnej ingerencji człowieka. Są też w stanie ukorzeniać się na podłożu niewielkiej grubości, zatem maty rozchodnikowe są dzięki temu matami o wyjątkowo małej masie, przez co mogą być instalowane na dachach bez wzmacniania ich konstrukcji. Roślinność taka stanowi dodatkową izolację termiczną i akustyczną danego budynku. Maty rozchodnikowe są więc popularnym rozwiązaniem wśród producentów dachów zielonych i równie popularnym wyborem wśród inwestorów, którzy zakładają dachy ekstensywne na swoich budynkach. Maty rozchodnikowe dobrze sprawdzą się tam, gdzie potrzebny jest łatwy i ciągły dostęp do licznych instalacji technicznych budynku. Największy w Polsce (o ile nie w Europie Środkowej) dach zielony, na którym wykorzystano zalety mat rozchodnikowych znajduje się w warszawskim Centrum Handlowym „ARKADIA”. Jego powierzchnia wynosi 27 tys. m² (czyli 2,7 ha)!