zielone dachy na domach

Czy zielone dachy nie obciążają więźby dachowej?

Zielone dachy ekstensywne to jedna z dwóch kategorii zielonych dachów. Przeznaczone są do dachów o niskim kącie nachylenia, płaskich, ale także skośnych. Warstwa roślinna tych konstrukcji jest bardzo cienka. Składa się przede wszystkim z nisko rosnących roślin takich jak między innymi rozchodniki, mchy, zioła, dlatego też zielony dach nie obciąża konstrukcji w sposób niebezpieczny.

Kluczem jest odpowiednie dobranie i zaprojektowanie warstw zielonego dachu. Waga dachu zielonego zależy od doboru warstwy wegetacyjnej. Na stronie GreenFlor są umieszczone schematy dachów zielonych  od Super Light po GF Heavy z określoną wagą danego rozwiązania.  Co ważne, budowa zielonego dachu nie wymaga większych zmian i modyfikacji dachu ani dodatkowych zabezpieczeń. Obciążenie dachu zielonego trzeba uwzględniać w projektowaniu i brać pod uwagę w istniejących konstrukcjach. Nie możemy na drewnianej altance układać GF Heavy. Warto jednak pamiętać, że zawsze jest to dodatkowa warstwa na dachu. Dlatego w mniejszym lub większym stopniu obciąża więźbę dachową. Waga niektórych systemów może wynosić nawet do 160kg/m2. Dobranie zielonego dachu zawsze przeprowadzane jest przez specjalistów, którzy mogą zaprojektować w pełni bezpieczne rozwiązania dla danej konstrukcji.

Zielone dachy przynoszą wiele korzyści dla środowiska i zdrowia, między innymi redukują emisję CO2 czy poprawiają jakość powietrza. Oprócz tego regulują temperaturę i wilgotność, a do tego są jednymi z najprostszych i najtańszych w utrzymaniu form zieleni w infrastrukturze miejskiej. Jako że odpowiednio dobrana konstrukcja zielonego dachu nie stanowi zagrożenia dla budynku i można założyć go niemal wszędzie – warto zainteresować się taką formą ozdoby połaci. Wszystko jednak oczywiście w zależności od systemu. Lekki dach sprawdzi się nawet na drewnianej altance, natomiast GF Heavy jest przeznaczony do bardziej wytrzymałych konstrukcji.

Warunki konstrukcyjne dla dachów zielonych

Wiemy już, że zielone dachy składają się z trzech warstw i obciążają więźbę dachową. Jednak odpowiednio dobrany rodzaj zieleni nie stanowi żadnego zagrożenia. Sama warstwa roślinna jest cienka i składa się z nisko rosnących roślin. Zwykle wynosi od 2 do kilkunastu centymetrów. Jej podłoże jest mineralne i nie ma w nim gleby, piasku czy torfu. Obciążenie zielonego dachu i rozwiązanie systemowe zawsze dobierane są indywidualnie do danej konstrukcji. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie warstw: ochronno-filtracyjnych, retencyjno-drenażowych, wegetacyjnych, roślinnych. Każda z nich jest ważna i ma ogromny wpływ na projekt.

W ofercie GreenFlor dostępne są także lekkie zielone dachy, czyli specjalny system GF Light lub GF Super Light. Ta druga może być stosowana na dachach o bardzo lekkiej konstrukcji, których nośność jest na poziomie ok. 35-45 kg/m2.


Drukuj