Czym nawozić trawnik?
Właściwa pielęgnacja trawnika ma na celu sprawienie, że będzie on się charakteryzował dużą wytrzymałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne, będzie gęsty i ciemnozielony. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawników jest ich nawożenie. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie tłumaczymy, czym powinno się nawozić trawniki oraz jak często powinno się wykonywać takie zabiegi.
Jakie są rodzaje dostępnych nawozów do trawy?
Obecnie w sklepach i u dostawców artykułów do pielęgnacji zieleni w ogrodach można znaleźć dużo różnego typu nawozów do trawników. Wśród nich znajdują się zarówno uniwersalne nawozy do trawników, jak nawozy specjalistyczne, które stosuje się w przypadku zaistnienia specjalnych problemów i potrzeb pielęgnacyjnych. Nawozy do trawników mogą się także różnić między sobą tym, w jakiej są formie. Najczęściej specjaliści zalecają stosowanie nawozów w płynie lub nawozów granulowanych. Dobrym rozwiązaniem może być też stosowanie nawozów długodziałających w granulkach, które mogą się rozpuszczać nawet przez około 3 miesiące i przez ten czas cały czas uwalniają do gleby potrzebne trawnikom do wzrostu i rozwoju substancje odżywcze. Co bardzo ważne nawozy w granulkach można stosować tylko na suchy trawnik, ponieważ jeżeli źdźbła trawy byłyby mokre, nawóz mógłby się do nich przykleić. Po zastosowaniu nawozów w granulkach, trawnik powinno się intensywnie nawodnić.
Specjaliści nie polecają za to stosowania nawozów pylistych, ponieważ te są trudne w stosowaniu.
Jak często powinno się nawozić swój trawnik?
Każdy trawnik rolowany, jeżeli chcemy, żeby zawsze pięknie się prezentował, powinien być nawożony w sezonie wegetacyjnym przynajmniej 3-4 razy. Pierwsze nawożenie trawnika powinno zostać wykonane wiosną, na przełomie marca i kwietnia, czyli już po roztopach i po pierwszym koszeniu. Wiosenne nawożenie ma na celu dostarczenie trawnikowi dużej dawki azotu oraz wszystkich potrzebnych mu mikro- i makroelementów. Drugie nawożenie zaleca się przeprowadzić latem, w maju lub w czerwcu. Podczas letniego nawożenia najczęściej dostarcza się do gleby azot, który wpływa na wspomaganie wzrostu trawy.
Następne nawożenie, czyli jesienne ma na celu przygotowanie trawnika do zimy. Może być wykonane od połowy sierpnia, aż do początków października. W stosowanych jesienią nawozach nie powinno być już azotu, za to odpowiednie ilości potasu i fosforu, które mają dobry wpływ na zimowanie trawników.
Na co należy zwracać uwagę podczas wybierania nawozu?
Za każdym razem, przy kolejnych nawożeniach powinno się stosować inny rodzaj nawozu, czyli uniwersalny, wiosenny lub jesienny. Ważne będzie również to, żeby stosować dokładnie takie dawki nawozów, jakie są zalecane przez ich producentów, nie powinno się ustalać ilości nawozu „na oko”. Przed podjęciem decyzji na temat tego, jaki rodzaj nawozu teraz się zastosuje i czy na pewno jest to już odpowiedni czas na podanie następnej dawki, powinno się wykonać analizę gleby, która da nam możliwość dokładnego ustalenia potrzeb nawozowych trawnika.