Jak dbać o trawnik z rolki?
Pielęgnacja trawnika z rolki nie jest trudna i może być całkiem przyjemna. Założenie trawnika przy pomocy rolki przebiega znacznie szybciej i łatwiej niż w przypadku trawy z siewu, a proces pielęgnacyjny jest bardzo podobny.
Prawidłowa pielęgnacja trawnika z rolki
Pielęgnacja trawnika z rolki nie różni się bardzo od zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w przypadku trawnika z siewu. W obu przypadkach należy dbać o regularne podlewania oraz zasilanie stosownymi nawozami (najlepiej przeznaczonymi do nawożenia trawników). Nawadnianie trawnika powinno odbywać się raz w tygodniu, a w okresach suszy co 3 dni. Najlepiej podlewać rano lub wieczorem.
Warto pamiętać, że latem trawa z rolki może bardzo mocno parować, dlatego też nie powinniśmy być oszczędni w regularnym nawadnianiu. Ilość wody, która wyparuje pod wpływem wysokich temperatur, musi być stale uzupełniane. Tylko w ten sposób trawa nie będzie obsychać i przez okres upałów pozostanie w dobrej kondycji. Trzeba jednak pamiętać o racjonalnym podlewaniu. Pamiętajmy, że ilość wody niezbędna do podlania nasłonecznionych części trawnika powinna być większa niż w przypadku trawy pozostającej w cieniu.
Zaraz po ułożeniu trawnika z rolki należy go obficie podlać i dokładnie przywałować. Pierwsze koszenie warto zaplanować po 2-3 tygodniach, czyli w momencie, gdy trawa już jest ukorzeniona i nie można jej oderwać od podłoża. W ten sposób można liczyć na lepsze rozkrzewienie i intensywniejszy wzrost trawy.
Najbardziej intensywnego wzrostu trawy należy spodziewać się między majem a wrześniem. Wówczas właśnie zaleca się koszenie trawy nawet do dwóch razy w tygodniu.
Trawnik z rolki powinien być też odpowiednio zabezpieczony przed chwastami i chorobami, dlatego też warto stosować odpowiednie nawozy. Najlepiej nawozić roślinność na początku wiosny, a następnie późnym latem i jesienią. Pierwsze nawożenie warto wykonać już po ok. 5 tygodniach od założenia trawnika, a ostatnie - na ostatni miesiąc przed wejściem trawy w okres spoczynku. Oczywiście w zależności od pory roku należy dobrać odpowiedni nawóz.
Dopełnieniem zabiegów pielęgnacyjnych jest areacja, wykonywana wiosną i jesienią. Raz na 3-4 lata należy również wykonać wertykulację.