Dlaczego trawnik potrzebuje koszenia, aeracji i wertykulacji?
Chociaż wydawać by się mogło, że trawnik wymaga tylko regularnego podlewania, aby był piękny i bujny, nie ma bardziej mylnego stwierdzenia. Piękne trawniki to efekt wielu godzin pracy ich właścicieli. Aby trawa była zdrowa i zachwycała urodą, należy wykonywać przy niej więcej zabiegów niż tylko podlewanie i nawożenie.
Koszenie trawy
Wielu właścicieli działek kosi swoje ogrody tylko dlatego, że nie chcą, aby w trawie zalęgły się kleszcze i inne owady. Trawa powinna być jednak koszona regularnie, nie tylko w sezonie letnim. Źdźbła dzięki koszeniu wzmacniają się i stają się odporniejsze na szkodniki i choroby. Trawa lepiej się krzewi i lepiej rośnie. Bardzo istotne jest koszenie trawy kosiarką o mocnych, ostrych ostrzach. Inne mogą szarpać źdźbła i osłabiać trawę. Trawy nie wolno kosić zbyt krótko. Ścięte źdźbła powinno się dokładnie wygrabić i wynieść z trawnika.
Napowietrzanie trawnika
Napowietrzanie trawnika nazywa się fachowo aeracją. Jest ona bardzo istotną częścią pielęgnacji źdźbeł. Z biegiem czasu górne warstwy trawnika zagęszczają się, a trawa ma gorszy dostęp do wody i trudności z wymianą gazów. Aby ułatwić jej te zadania, powstały filc należy podziurawić. Trawniki z rolki napowietrza się od wiosny do jesieni. Na metrze kwadratowym trawy powinno znaleźć się około 1000 nakłuć.
Wertykulacja trawnika
Trawnik powinien być poddawany wertykulacji co 3-4 lata. Wertykulacja to nic innego, jak pionowe cięcie traw, zazwyczaj na głębokość około 5-15 mm, czasami nawet głębiej. Dzięki wertykulacji pozbywamy się wyżej wspomnianego filcu, powstałego z resztek po koszeniu i obumarłych roślin. Filc zatrzymuje wodę i nawozy, które dostarczamy naszemu trawnikowi. Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzana najlepiej wczesną wiosną. Przed nią trawnik należy skosić.