Dlaczego warto zdecydować się na ekstensywny, a nie intensywny system zielonego dachu?

Dlaczego warto zdecydować się na ekstensywny, a nie intensywny system zielonego dachu?

Zielone dachy są coraz częściej wybierane przez inwestorów, jako sposób zwiększenia ilości zieleni w miastach. Istnieją dwa podstawowe rodzaje dachów zielonych: systemy ekstensywne i systemy intensywne. Green Flor specjalizuje się w tworzeniu ekstensywnych systemów zielonych dachów, które są po prostu znacznie bardziej uniwersalne. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej porównujemy oba rodzaje systemów zielonych dachów i wskazujemy, dlaczego planując taką inwestycję lepiej jest wybrać system ekstensywny.

Co to są intensywne systemy zielonych dachów?

Intensywne systemy zielonych dachów lepiej jest opisać terminem „ogród dachowy”. Tego typu konstrukcje składają się bowiem głównie z wysokiej roślinności, czyli z drzew i krzewów. Takie zielone dachy są więc czysto użytkowe i mogą pełnić także funkcje zwykłych ogrodów czy parków. Najczęściej systemy intensywne są wybierane przez właścicieli i administratorów obiektów biurowych. Co ważne, decyzja o stworzenia intensywnego systemu zielonego dachu najlepiej, jeżeli jest podjęta jeszcze na etapie projektowania budynku. Systemy intensywne, ze względu na rodzaj nasadzeń, grubość warstw użytkowych oraz możliwość ich użytkowania, charakteryzują się po prostu dużym ciężarem. Co bardzo ważne, takie ogrody dachowe muszą być również odpowiednio pielęgnowane, co znacznie zwiększa koszty ich utrzymania.

Charakterystyka ekstensywnych systemów zielonych dachów

Zupełnie innym rodzajem zielonych dachów są systemy ekstensywne. Przy ich tworzeniu wykorzystuje się bowiem wyłącznie niską roślinność, czyli przede wszystkim mchy, zioła i rozchodniki. Konstrukcja ekstensywnych systemów zielonych dachów ma znacznie mniejszą grubość i wagę od systemów intensywnych, co sprawia, że są one bardziej uniwersalne i można je stosować nawet na dachach, które nie zostały zaprojektowane z myślą o ułożeniu na nich później zieleni. Ekstensywne zielone dachy nie muszą być również umieszczone na dachu płaskim, równie dobrze mogą pokrywać dachy pochyłe.

Co bardzo ważne, ekstensywne zielone dachy są w zasadzie w pełni samowystarczalne, co oznacza, że nie wymagają żadnej szczególnej pielęgnacji. Zastosowane w takich systemach rośliny wykazują dużą odporność na intensywne opady, silne porywy wiatru oraz na bardzo wysokie lub niskie temperatury powietrza. Zastosowanie tego typu zielonych dachów jest czysto funkcjonalne i traktowane jako sposób na zrównoważenie przyrody w aglomeracjach miejskich i stworzenie lepszych warunków np. w kwestii zapewnienia w nich lepszej jakości powietrza.

Dlaczego systemy ekstensywne są częściej wybierane przez inwestorów?

Zalety ekstensywnych zielonych dachów już wskazaliśmy. To właśnie z ich powodu tego typu konstrukcje są tak chętnie wybierane przez inwestorów. Założenie i użytkowanie ekstensywnego zielonego dachu nie wiąże się bowiem z tak samo dużymi kosztami jak w przypadku systemów intensywnych. Tego rodzaju zielone dachy mogą być zastosowane praktycznie na każdym dachu, ponieważ nie mają tak dużych wymagań dotyczących ich wytrzymałości na obciążenia. Zazwyczaj wystarczy tylko najpierw dokonanie jedynie niewielkich wzmocnień. Dla inwestorów ważne jest też to, ze systemy ekstensywne nie wymaga żadnej intensywnej pielęgnacji i ochrony roślin. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to regularne, przynajmniej 1-2 razy w roku, oczyszczanie odpływów dachowych. Raz na jakiś czas warto jest też przeprowadzić kontrolę stanu roślinności i ewentualnie usunąć korzenie obcych narośli ze strefy obsypki. Wysiew i regeneracja roślinności w systemach ekstensywnych odbywa się już samoczynnie.


Drukuj