Prawidłowe układanie trawnika z rolki
Trawa rolowana to świetny sposób na sprawne przygotowanie zielonego, atrakcyjnego trawnika na wyznaczonym terenie. Nie jest jednak prawdą, że aby móc się cieszyć trawiastym dywanem wystarczy rozwinąć rolkę z trawą jak zwykły chodnik. Wcześniej podłoże musi być bardzo dokładnie oczyszczone i przygotowane, a przy układaniu trawnika obowiązują określone zasady. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że trawa z rolki odpowiednio się zakorzeni i zapewni nam długotrwałe efekty.
Jak prawidłowo układać trawnik z rolki?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że darń należy układać możliwie w jak najszybszym czasie po przewiezieniu, najlepiej jeszcze tego samego dnia. Jeśli jest to niemożliwe, darń powinna być składowana w cieniu. Układanie warto rozpocząć wzdłuż ściany budynku lub ogrodzenia, jeśli takie elementy krajobrazu znajdują się na wyznaczonym terenie. Rolki darni układamy ściśle jedna przy drugiej, na tzw. „mijankę”, docinając je według potrzeb ostrym narzędziem. Po ułożeniu należy całość obficie podlać i przywałować, tak aby docisnąć rolki do podłoża, dzięki czemu wypchane zostaną pęcherzyki powietrza znajdujące się między podłożem, a darnią.
Podlewanie
Po ułożeniu trawnika należy wykonać też wałowanie, wyrównując zazieleniony teren. Należy również odpowiednio nawadniać trawnik. Przez okres przyrostu nie może on stracić wilgoci. Należy pamiętać o obfitym podlewaniu, które nie tylko zrosi górne źdźbła, ale zadba o wilgotność podłoża pod darnią, dzięki czemu korzenie będą miały możliwość przyrośnięcia się. W późniejszym czasie, gdy darń już się przyrośnie, należy stosować zasadę nawadniania: obficie, ale rzadko, to spowoduje, że korzenie pójdą głęboko w ziemię i trawnik będzie zahartowany w okresie suszy. To oznacza, że będzie potrafił wyciągnąć sobie wilgoć z głębi podłoża, dzięki czemu można uniknąć efektu „schnięcia trawnika w oczach”.