Trawa w rolkach na terenach stromych

Trawa w rolkach na terenach stromych

Piękny i zadbany trawnik pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną – zadbana darń o jednolitym kolorze doskonale wydobywa urok całego ogrodu, podkreślając kształty i kompozycje krajobrazu. Nie należy jednak zapominać również o funkcji użytkowej. To doskonałe miejsce na leżakowanie na łonie natury czy gry rekreacyjne. Nie można zapomnieć również o ekologicznej funkcji trawnika.

Dzięki niemu możliwe jest zwiększenie wilgotności powietrza, obniżanie dobowych wahań temperatury czy tłumienie hałasu. Dodajmy, że trawnik zatrzymuje kurze i wydziela związki bakteriobójcze. Trawiaste podróże nie jest zarezerwowane jedynie dla osób posiadających płaski teren, ale i dla tych, których podwórze usytuowane jest na górzystym gruncie. Warto wiedzieć, że doskonałym sposobem na zagospodarowanie podwórza ze skarpami jest trawa z rolki.

Dlaczego trawa z rolki?

Na górzystym terenie zdecydowanie lepiej sprawdzi się trawa z rolki. Wynika to z faktu, iż strome zbocza nie służą trawnikowi z siewu. W takim wypadku posiane nasiona trawy, nim zdążą się zakorzenić mogą zostać wypłukane z wodą spływającą po wzniesieniu. Inaczej jest w przypadku trawnika z rolki, ponieważ szybko się ukorzenia. Po około tygodnia nieźle trzyma się gleby, a po 2 tygodniach można go normalnie użytkować

Zakładanie trawnika na skarpie

Jedną z najistotniejszych spraw przy układaniu trawnika jest prawidłowe przygotowanie gleby. Przede wszystkim należy dokładnie czyścić z wszelkich nieczystości i chwastów. Ponadto gleba na skarpie ma tendencję do jałowienia, więc konieczne jest wykorzystanie gleby bogatej w składniki odżywcze. Kolejnym krokiem jest odpowiednie układanie trawy. Pasy powinny być kładzione w poprzek zbocza i montowane drewnianymi kołkami, aby zapobiec osuwaniu się darni.


Drukuj