Wertykulacja: co to jest?
Wiosna tuż, tuż, pora więc rozpocząć prace ogrodnicze, dzięki którym nasz trawnik po zimie szybko się zazieleni i będzie pięknie wschodził. Niestety, aby tak się stało potrzeba sporo regularności i jeszcze więcej wysiłku. Są jednak pewne prawidłowości, które warto sobie przyswoić, dzięki czemu nasze wysiłki nie pójdą na marne. Dziś odpowiemy na pytanie co to jest wertykulacja. Wertykulacja jest zabiegiem polegającym na płytkim i pionowym przecięciu darni trawnika. Po co się ją wykonuje? Należy stworzyć roślinom i glebie lepsze warunki bytowania poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości wody, substancji odżywczych i powietrza.
Dlatego przecina się i usuwa tzw. filc, czyli warstwę suchych i obumarłych już pędów traw, liści i rozłogów tworzącą nieprzepuszczalną warstwę, przez co nowo wschodzące źdźbła mają tendencję do zbijania się w kępy. Filc może powstawać na przykład wskutek nieregularnego grabienia, aby trawnik był gęsty i równy, trzeba go usuwać. Samą czynność wertykulacji przeprowadza się zwykle wiosną lub jesienią, jednak nie jest to zabieg wykonywany często, zwykle przeprowadza się go raz lub dwa razy na 3-4 lata, o ile oczywiście trawnik tego wymaga. Do wykonania zabiegu służy urządzenie zwane wertykulatorem. To specjalny walec z haczykowatymi nożycami, który poza usuwaniem filcu nacina jednocześnie korzonki traw, dzięki czemu łatwiej się one rozkrzewiają. Warto pamiętać, że niezależnie od tego, czy nasz trawnik był własnoręcznie wysiewany, czy był trawnikiem z rolki, jego pielęgnacja będzie wyglądała tak samo.
Jak wertykulować trawnik po zimie?
Aby przystąpić do wertykulacji trawnika po zimie, najlepiej zrobić to wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia). Najpierw należy oczyścić grunt z pozostałości (grabienie), następnie wykonać zabieg niskiego koszenia istniejącego trawnika, na wysokości około 3 – 4 cm nad powierzchnią gruntu. Grunt nie powinien być przemarznięty, zaś jego temperatura powinna oscylować w granicach 8°C. Powinien też być suchy tak, by rowki pozostawione przez wertykulator nie pozamykały się. Aby wertykulacja był efektywna, dobrze jest przeprowadzić czynność po kształcie szachownicy, czyli wertykulować glebę wzdłuż i wszerz powierzchni trawnika. Po zakończeniu wygrabić obumarłe części roślin i piaskować powierzchnię. Trzeba pamiętać później też o regularnym podlewaniu i nawożeniu trawnika, który po wszystkim może wyglądać i będzie wyglądać źle, jest to jednak naturalne po wykonaniu wertykulacji. Ten okres jednak trzeba przeczekać, aby później cieszyć się gęstym trawnikiem.