Z jakich elementów składa się ekstensywny system zielonego dachu?
Ekstensywny system zielonego dachu to doskonały sposób na estetyczne wykończenie dachu. System taki składa się z trzech podstawowych warstw – roślinnej, wegetacyjno-magazynującej i drenażowej – a także innych, znajdujących się pod nimi. Poniżej krótkie informacje o każdej z nich.
Warstwa roślinna
Warstwa roślinna to najbardziej zewnętrzny element zielonego dachu. Jest matą wegetacyjną porastaną, na której rośnie wcześniej wyhodowana roślinność. Rośliny nie są dobierane przypadkowo – wybierane są te, które są w stanie rozwijać się prawidłowo w specyficznym środowisku dachu. W przypadku ekstensywnego systemu zielonych dachów jest to zazwyczaj mieszanka rozchodników, która może być uzupełniona ziołami, mchem. Grubość warstwy roślinnej wynosi około 2,5-3,5 cm, a ciężar, gdy jest nasiąknięta wodą, od 25 do 35 kg/m2.
Warstwa wegetacyjno-magazynująca
Warstwa wegetacyjno-magazynująca zielonego dachu ma za zadanie zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody, a co za tym idzie – bezproblemowy rozwój. Warstwa wegetacyjno-magazynująca może przyjmować różną postać. Jeśli dach jest w stanie znieść duży ciężar, stosuje się substrat mineralny, który jest kombinacją drobnych skał mineralnych, torfu i mielonej kory o grubości od 5 do 10 cm. Zamiennikami o niższej wadze są wełna skalna, która działa dodatkowo jako drenaż, oraz geowłókniny magazynujące.
Warstwa drenażowa
Warstwa drenażowa przyjmuje nadmiar wody, który stanowi obciążenie dla roślin, a następnie odprowadza ją do otworów odpływowych. Stosuje się zarówno drenaż naturalny w formie żwiru płukanego, z którego układa się warstwę o grubości około 5 cm, jak i cieńszy drenaż z materiałów sztucznych: mat nylonowych z pętelkami, mat kubełkowych oraz geowłókniny drenażowej. Warstwa drenażowa montowana jest tylko na dachach o spadku do 5 stopni. W przypadku dachów o wyższej pochyłości nadmiar wody jest w stanie spłynąć grawitacyjnie.
Inne elementy systemu zielonego dachu
W skład systemu zielonego dachu wchodzą także inne warstwy. Pod drenażem układana jest warstwa ochronna, która uszczelnia dach i chroni niżej położone warstwy przed przerastaniem korzeniami. Zastosowana może być także warstwa oddzielająca materiały, które nie tolerują się wzajemnie pod względem chemicznym. Niezbędne są także warstwa termoizolacji – w postaci twardego styropianu, wełny mineralnej czy pianki poliuretanowej – oraz warstwa hydroizolacji wykonana z materiału odpornego na wodę i ściskanie, takiego jak folia EPDM. Termoizolacja znajduje się zazwyczaj nad hydroizolacją, ale możliwe jest również odwrotne ich ułożenie. Na samym dole znajduje się podłoże w postaci betonu, gazobetonu, blachy czy drewna.