Za co odpowiada filtracyjna warstwa dachu zielonego?
Zielone dachy to ozdoba coraz częściej zauważalna nie tylko na budynkach komercyjnych, ale również domach jednorodzinnych. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, chociaż budowa takiego dachu nie należy wcale do najłatwiejszych zadań. Jakie są warstwy zielonego dachu? Za co odpowiada warstwa filtracyjna? Opowiemy o tym w naszym wpisie!
Z jakich warstw składa się zielony dach?
Projektowanie zielonego dachu i jego późniejsza budowa to dość skomplikowany proces. Aby spełniał on swoje zadanie, musi posiadać trzy podstawowe warstwy. Są to:
- warstwa ochronno-filtracyjna i retencyjno-drenażowa,
- warstwa wegetacyjna,
- warstwa roślina.
Zwykle poszczególne warstwy dobiera się w oparciu o kąt nachylenia dachu czy możliwe dopuszczalne obciążenie. Ostateczny układ warstw uzależniony jest jednak zawsze od założeń projektowych oraz innych warunków technicznych. Środkowe warstwy zielonego dachu, czyli wegetacyjne, stanowią nośną warstwę dachu i tworzą podstawę wzrostu i rozwoju roślin. W nich gromadzona jest woda opadowa czy znajdują się korzenie porastających dach roślin. Na tej warstwie znajduje się warstwa roślinna, czyli gotowe maty ekstensywne. Pokryte są rozchodnikami, mchami, ziołami czy trawami.
Co musisz wiedzieć o warstwie filtracyjnej zielonego dachu?
W każdym ekstensywnym dachu zielonym możemy wyróżnić warstwę ochronno-filtracyjną oraz retencyjno-drenażowych. Są one bardzo ważne, ponieważ wpływają za odprowadzanie nadmiaru wody czy przewietrzenie korzeni. Chociaż z reguły poszczególne warstwy dachu różnią się w zależności od wybranego systemu, to warstwa filtracyjna zwykle jest taka sama. Składa się bowiem z geowłókniny filtracyjnej GF Filter o wysokości 0,3 cm oraz wadze 0,25 kg/m2. Warstwa filtracyjna dachu zielonego zapobiega przedostawaniu się drobnych cząstek substratów z warstwy wegetacyjnej do drenażowej.