Zielone dachy: profilaktyczna ochrona przeciwpożarowa
Zielone dachy maja swój niewątpliwy urok. Coraz częściej zakłada się je nie tylko na nowoczesnych biurowcach, ale też na zwykłych domach jednorodzinnych. Łagodzą klimat miejski przez obniżenie temperatury i podniesienie wilgotności. Niewiele osób jednak wie o tym, że są również świetnym elementem ochrony przeciwpożarowej.
Warunki
Aby dach zielony można było uznać za trudnopalny, musi on być odporny na zaprószenie ognia i działanie promieni słonecznych. Taki dach powinien spełniać kilka warunków. Przede wszystkim warstwa substratu powinna mieć co najmniej 4cm grubości, a substrat powinien zawierać nie więcej niż 20% wagi części organicznej. Elementy techniczne na dachu z kolei powinny być opasane żwirem o szerokości co najmniej 50cm, a na dużych dachach muszą znaleźć się pasma przegrodowe z płyt betonowych lub żwiru. Często stosuje się też wystające ścianki z materiału budowlanego. Na dachu powinny znaleźć się też tylko formy wegetacji o małym obciążeniu ogniowym. Pasma żwiru powinny znaleźć się też wokół otworów dachowych i przed wystającymi ścianami z parapetami okiennymi umieszczonymi poniżej 80cm. Żwir można zastąpić płytami betonowymi.
Bezpieczne dachy
Zielone dachy, nawet te, które nie były specjalnie przystosowane do bycia elementem przeciwpożarowym wzmacniają bezpieczeństwo domu. Zielone dachy w związku z tym świetnie sprawdzają się w gęstej zabudowie, gdzie płomienie szybko mogą zajmować kolejne dachy. Wiele osób zadaje sobie także pytanie, czy zielone dachy są bezpieczne, jeśli chodzi o silne wiatry. Odpowiednio położone warstwy są całkowicie bezpieczne. Zielony dach dociąża się, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na podmuchy wiatru tak, by podczas wichury nie doszło do tragedii. Dlatego właśnie warto zlecić wykonanie dachu doświadczonej firmie.