Zielone dachy w aranżacjach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych

Zielone dachy w aranżacjach nowoczesnych osiedli mieszkaniowych

Nasze miasta przeżywają intensywna fazę rozwoju, która przyciąga kolejne osoby poszukujące swojego miejsca do życia i pracy. W odpowiedzi na niemalejące zapotrzebowanie powstają nowe osiedla, wśród których wyróżniają się oferty proponujące zabudowę z zielonymi dachami.

Pamiętając o zieleni

Duże miasta kuszą możliwościami rozwoju, tempem życia, łatwym dostępem do atrakcji i wszelkich nowinek. Ceną za ciekawe i intensywne życie jest odseparowanie od natury. Jednak każdy, kto pomieszka dłużej w betonowej metropolii, zaczyna tęsknić za zielenią, dla której pozostaje niewiele miejsca. Okazuje się, że miasto dysponuje wolną przestrzenią w swoich wysokościach, a niezmierzona powierzchnia dachów idealnie nadaje się do obsadzenia roślinnością. W ten sposób na budynku można zorganizować miejsce do wypoczynku i rekreacji, którego brakuje w mieście. Mieszkańcy otrzymują własne bezpieczne miejsce, by odpocząć na łonie natury z dala od miejskiego zgiełku, gdyż im wyżej, tym natężenie hałasu słabsze. Zielony dach można zamienić w siłownię na świeżym powietrzu, ale też sprawdzi się jako miejsce do spotkań towarzyskich. Zielony dach uprzyjemnia życie mieszkańców, lecz warto pamiętać o jego walorach estetycznych, gdyż jego projekt świetnie dopełni koncepcję architektoniczną. Jego aranżację uzupełniać mogą ogrody na tarasach czy dachach garażów.

Zielone fakty

Urządzenie zielonego dachu podnosi zarówno prestiż budynku jak i całego osiedla. Taka aranżacja pozostaje w zgodzie z aktualnymi trendami i oczekiwaniami, by podczas budowania, jak najmniej szkodzić środowisku naturalnemu, ale też, aby eksploatacja budynku była zrównoważona. Warstwa zieleni porastającej dach to świetna struktura izolująca wnętrze bloku mieszkalnego. Założenie zielonego dachu pozwala na zmniejszenie wydatków nawet do 30% na ogrzewanie w miesiącach chłodnych. Ogromne korzyści odczuwane są zwłaszcza latem, kiedy zielony dach nagrzewa się do 25-40oC, a zwykły często do 60oC. Wyłożenie dachu już dwucentymetrową warstwą roślinności jest w stanie zaabsorbować do 60% wód opadowych*. Dzięki temu dach wpływa na poprawę retencji wody, której część odparowuje. Roślinność porastająca dach bierze czynny udział w wymianie gazowej, pochłaniając dwutlenek węgla i emitując czysty tlen. Zorganizowanie zielonych dachów wyróżnia osiedle, ale o jego założeniu należy pomyśleć już podczas prac projektowych. Wówczas architekci mogą rozplanować konstrukcję dachu oraz strukturę instalacji. Na tym etapie warto zdecydować, czy przyszły dach będzie zazieleniony w typie intensywnym czy ekstensywnym, gdyż od tego zależy wprowadzenie systemów ułatwiających nawadnianie czy pielęgnowanie roślin. Pierwszy rodzaj związany jest z sadzeniem roślin takich, jak: byliny, krzewy, drzewa – potrzebującymi regularnej pielęgnacji, obfitego nawadniania oraz dokarmiania. Drugi typ cieszy skromniejszą bujnością roślin, ale w dużej mierze jest samowystarczalny. Zielone dachy umożliwiają odzyskanie utraconej przez zabudowę czynnej powierzchni biologicznej, dzięki czemu podnoszą wartość inwestycji, ale też pozwalają na więcej rozwiązań w planach zagospodarowania przestrzeni.

* szczegółowe informację dostępne w zakładce ZIELONE DACHY: https://www.greenflor.pl/zielone-dachy/


Drukuj