Dachy intensywne - wyzwanie które warto podjąć?

Dachy intensywne - wyzwanie które warto podjąć?

Zielone dachy to nie nowość wśród rozwiązań architektonicznych. Pomysł zaczerpnięty jest już od starożytnych, którzy dobrze wiedzieli, jak istotne jest posiadanie kawałka natury tylko dla siebie. Zielone dachy cieszą się ogromną popularnością m.in. w krajach skandynawskich, gdzie pomysł wykorzystywany jest w wielu firmach. Także w Polsce z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania tą formą zazielenienia. I chociaż większa część projektów to dachy ekstensywne, to te drugie, czyli tzw. intensywne też zasługują na naszą uwagę.

Dachy intensywne - czym są?

Dachy intensywne, ze względu na dobór roślinności, nazywane są inaczej “ogrodami na dachu”. Kompozycja oparta jest na specjalnych warstwach ułożonych tak, by zapewnić roślinom odpowiednie ukorzenienie i skutecznie odprowadzać nagromadzoną wodę. W dachach intensywnych wykorzystujemy nie tylko rośliny niskie, takie jak trawy i rośliny, ale też bujne krzewy, czy nawet drzewa. Takie zazielenienie wymaga odpowiednich warunków siedliskowych, a także właściwej pielęgnacji, pozwalającej na prawidłowy wzrost roślin. Dachy intensywne to jednak nie tylko zasadzona według planu flora. Aby w pełni wykorzystać wygospodarowaną przestrzeń, część osób decyduje się na uzupełnienie ogrodu ścieżkami, chodnikami i dodatkowymi atrakcjami, takimi jak mini plac zabaw.

Zalety dachów intensywnych

Dachy intensywne są bardziej rozbudowane, a przez to wymagają większego zaangażowania, niż ich ekstensywny zamiennik. Czy efekt wart jest wysiłku? Okazuje się, że tak. Dach intensywny to tak naprawdę ogród przeniesiony z poziomu ziemi na dach i zakątek, na który możemy pozwolić sobie nawet w dużym mieście. Dobrze zaplanowana przestrzeń pozwala nam odpocząć wśród zieleni, bez zgiełku, który towarzyszy nam każdego dnia. Takie miejsce możemy dzielić z przyjaciółmi, urządzając oryginalne przyjęcie lub zachować tylko dla siebie, rozkoszując się poranną kawą. Intensywne zielone dachy spełniają podobną funkcję w budynkach biurowych. Dają nam okazję do pełnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, która łączy w sobie piękno i funkcjonalność. Pracownicy mogą odpocząć od wykonywanych zadań i oderwać oczy od ekranu komputera, a to z kolei wpływa pozytywnie na wykonywane przez nich obowiązki.


Drukuj