Zielone dachy, a wiatr. Potencjalne zagrożenia
Zielone dachy to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają nam cieszyć się naturą, nawet pośród zgiełku miasta. Każdy projekt oparty na jest na wcześniejszej analizie, obejmującej zarówno preferencje estetyczne klientów, jak i elementy techniczne. Dzięki takiemu podejściu efekt końcowy łączy w sobie piękno i trwałość. W wielu miejscach panują jednak niesprzyjające warunki atmosferyczne, dlatego niektórzy zastanawiają się, czy zielony dach to dobre rozwiązanie i czy kompozycja wytrzyma kontakt z podmuchami wiatru?
Zielony dach - zagrożenia
Czy wiatr może być potencjalnym zagrożeniem dla kompozycji na dachu? W teorii, tak ponieważ występujące na niektórych obszarach podmuchy osiągają dużą siłę, co stanowi wynik niekorzystnych zmian klimatycznych. Ich występowanie może być groźne nie tylko dla zielonego dachu, ale także dla standardowego pokrycia, na bazie blachy lub blachodachówki. Wiatr może prowadzić do szczególnego rodzaju erozji, kiedy to powierzchnia dachu jest narażona zarówno na siłę nacisku, jak i siłę ssania. Warto jednak pamiętać, że zielone dachy wykonywane są przez specjalistów, którzy korzystają z wysokiej jakości produktów i uwzględniają wszystkich potencjalne zagrożenia. Jak wygląda zabezpieczanie kompozycji przed wiatrem?
Nowoczesna technologia, a wiatr
Aby zielone dachy były w pełni bezpieczne i odporne na warunki atmosferyczne, w tym wiatr, stosowane są specjalne zasady ich konstruowania. Wszystkie projekty spełniają surowe europejskie normy, gwarantujące trwałość i niezwykłą odporność. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kompozycje intensywną, czy ekstensywną, podstawowy element to ustabilizowanie luźnych, drobnych elementów. Elementy większe, także muszą zostać dociążone, co odbywa się za pomocą żwiru lub specjalnych płyt. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych warstw, zielony dach jest odporny także na rozwianie. Aby jeszcze lepiej zadbać o nasze bezpieczeństwo i przedłużyć okres żywotności konstrukcji, stosowane są także nowe technologie, takie jak opaska żwirowa w zakresach krawędziowych i narożnych, nowoczesne maty wegetacyjne, czy wcześniejsze dopasowanie ukształtowania powierzchni.