Dlaczego warto tworzyć zielone dachy w miastach?
Zalety zielonego dachu
Zielone dachy są zakładane nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych. Cechują się licznymi zaletami. Przede wszystkim efektywnie wpływają na zmniejszanie ilości wody opadowej odprowadzanej do systemu kanalizacji. Poza tym poprawiają izolacyjność termiczną i mikroklimat w otoczeniu budynku, a także skutecznie chronią obiekt przed szkodliwym działaniem różnorodnych warunków atmosferycznych. Warto dodać również, że osiedla budynków z zielonymi dachami zdecydowanie zmniejszają zjawisko powstawania miejskich wysp ciepła.
Takie konstrukcje mają też racjonalne uzasadnienie ekonomiczne. Zgodnie z wyliczeniami amerykańskich ekspertów zielone dachy przyczyniają się do znacznych oszczędności w budżecie miejskim, które w innym przypadku musiałyby zostać wydane na zabezpieczenia przeciwko skutkom opadów.
Zielone dachy to jedna z najtrwalszych, komfortowych i ekologicznych konstrukcji dachowych, jakie został do tej pory wymyślone. Przede wszystkim jest bardzo praktyczna. Warstwa ziemi chroni izolację przeciwwodną przed działaniem słońca, lodu i śniegu. Taka warstwa izolacyjna sprawia też, że dom długo akumuluje energię słoneczną i wolno ją oddaje.
Sporo korzyści płynie również z posiadania zielonego dachu zimą. Ze względu na dobrą izolacyjną cieplną dom znacznie wolniej oddaje energię, przez co jest bardziej oszczędny.
W przyszłości z całą pewnością technologia związana z rozwojem zielonych dachów będzie się sukcesywnie rozwijać. To ekologiczne, estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, które może przyczynić się do znacznych oszczędności i niższego zużycia energii.