Moda na zielony dachy
Czym właściwie są zielone dachy?
Koncepcja zielonych dachów jest bardzo prosta. To roślinność uprawiana na stropach, tarasach i dachach płaskich oraz skośnych, która jest w trwały sposób związana z konstrukcją budowli, dzięki czemu może zostać zakwalifikowana jako powierzchnia biologiczna czynna.
Skąd się wzięły zielone dachy i gdzie są najbardziej popularne?
Jak się można domyślić, zielone dachy największą popularnością cieszą się w krajach skandynawskich. Powstały w surowym klimacie Islandii, gdzie tworzone je już w czasach starożytnych. Warto też przytoczyć wszystkim znane wiszące ogrody Babilonu, budowane ponad 600 lat przed naszą erą, które swoim założeniem również nawiązują do zielonych dachów.
Przez wiele wieków zielone dachy były zupełnie nieobecne w Europie. Współcześnie jednak coraz częściej dostrzega się ich urok oraz zbawienny wpływ zieleni na mikroklimat miejski. W Niemczech zielone dachy powstały już na ok. 12% powierzchni dachowych. W Bazylei w Szwajcarii jest obecnie 25% powierzchni dachów pokrytych roślinnością. Warto też zwrócić uwagę na dachowe plantacje orchidei w Zurychu.
W Polsce zielone dachy wciąż są swego rodzaju ewenementem. Ta technologia nie jest jeszcze zbyt powszechna w naszym kraju, jednak z całą pewnością w przyszłości się to zmieni, ze względu na liczne korzyści płynące z zastosowania zielonych dachów w przestrzeni miejskiej.