Jak przygotować trawnik po zimie?
Zakończenie zimy i rozpoczęcie sezonu wiosennego to bardzo intensywny czas dla właścicieli ogrodów. Jednym z najważniejszych zadań, jakie przed nimi teraz stoją, to właściwe przygotowanie zieleni do sezonu wiosennego i zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju i do wzrostu. Dotyczy to oczywiście także trawników. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu Green Flor dokładnie opisujemy, w jaki sposób należy przygotować trawnik po zimie i opisujemy wszystkie niezbędne do wykonania zabiegi i elementy, które sprawią, że trawnik szybko odzyska po zimie swój wcześniejszy blask.
Na początku naprawa uszkodzeń po zimie
Pierwszym etapem przygotowania trawnika do sezonu wiosennego będzie naprawa wszystkich powstałych w trakcie zimy uszkodzeń. Największe zniszczenia trawnika zimą powoduje oczywiście mróz, a dokładniej gromadząca się pod trawą woda, która na przemian zamarza i odmarza, podnosząc przy tym darń trawy do góry. Po wiosennych roztopach oderwana od korzeni darń oczywiście usycha i teraz koniecznie trzeba ją usunąć. W wyrównaniu wszystkich powstałych nierówności pomocne będzie np. wałowanie trawnika. Takie zabiegi zaleca się jednak wykonywać tylko na glebach lekkich. Na glebach zbitych wałowanie spowoduje tylko dodatkowe ich ubicie i na pewno nie będzie korzystne.
Innym często występującym problemem jest tzw. pleśń śniegowa. Problem ten najczęściej występuje w wyniku długiego utrzymywania się grubej pokrywy śnieżnej. Innymi możliwymi zniszczeniami po roztopach są stworzone przez krety rozkopy.
Grabienie trawnika
Pierwszym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki powinien być wykonany po zimie jest wygrabienie trawnika. Pierwsze grabienie powinno być wykonane jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacji, czyli w marcu. Powinno być wykonane na krzyż, tak żeby umożliwić sobie usunięcie całej starej trawy oraz innych pozostałych po zimie resztek roślin. One bowiem mogą się później przyczynić do rozwoju wielu rodzajów szkodników oraz chorób traw. Grabienie trawnika i usunięcie z niego wszystkich zniszczonych resztek roślinnych da nam też możliwość oceny jego stanu i opracowanie dalszego planu pielęgnacji i renowacji. Być może będzie np. trzeba także zrobić dosiewki trawy, albo rozłożyć nieco więcej trawy z rolki.
Zabiegi wertykulacji i aeracji trawników
Ważnymi zabiegami po rozpoczęciu sezonu wiosennego są wertykulacja i napowietrzanie, czyli aeracja trawnika. Niestety nie każdy właściciel ogrodu o nich pamięta. Tymczasem oba te zabiegi powinny zostać wykonane jeszcze przed wzrostem traw. Wertykulacja trawnika polega na pionowym nacinaniu darni. Operacja ta ma na celu odmłodzenie trawnika i usunięcie nagromadzonej powłoki filcu. Zabieg ten wspomaga także usuwanie mchu z trawnika. Tuż po przeprowadzeniu wertykulacji trawnik co prawda wygląda słabo, ale bardzo szybko po zabiegu powinien się zgęścić i nabrać wspaniałego, świeżego wyglądu.
Ważnym etapem przygotowywanie trawnika do sezonu wiosennego jest także jego aeracja. Ten zabieg polega na nakłuwaniu darni kolcami, co ma na celu napowietrzenie korzeni. Na małych trawnikach aeracja może być wykonana z użyciem nakładanych na buty specjalnych kolców, lub z pomocą wideł. Na większych trawnikach lepiej jest użyć aeratora, który dzięki posiadaniu specjalnego wału z kolcami umożliwia znaczne przyspieszenie prowadzonych prac. W przypadku napowietrzania ciężkiej, zbitej gleby, po zakończeniu warto jest jeszcze przeprowadzić zabieg piaskowania, który pozwoli rozluźnić podłoże pod trawnikiem.
Nawadnianie i wiosenne nawożenie trawnika
Podczas przygotowywania trawnika na sezon wiosenny bardzo ważnym elementem pielęgnacji są także jego regularne nawadnianie. W przypadku dużych trawników najlepiej w tym celu jest stosować automatyczne systemy nawadniania lub zraszacze. Wiosną konieczne jest również zastosowanie odpowiednich nawozów. Najlepiej jest zastosować nawozy w granulkach o przedłużonym działaniu, które będą uwalniały zawarte w nich składniki odżywcze nawet przez 2-3 miesiące, czyli do następnego, już letniego nawożenia. W nawożeniu wiosennym najważniejsze jest dostarczenie trawnikowi dużej ilości azotu, który będzie miał wpływ na szybszą regenerację i wzrost traw. W nawozach wiosennych znajdują się także fosfor i potas.
Prawidłowe przygotowanie trawnika po sezonie zimowym, powinien nam później znacznie ułatwić jego bieżącą pielęgnację i na pewno będzie też miało wpływ na szybsze uzyskanie przez niego pięknego i świeżego wyglądu.