Jak rozpoznawać i walczyć z chorobami trawnika?
Każdy właściciel domu jednorodzinnego z ogrodem marzy o tym, żeby mieć w nim piękny i zadbany trawnik. Żeby to jednak było możliwe konieczne jest nie tylko wybranie odpowiedniej trawy w rolce lub najlepszych mieszanek trawy w nasionach, ale także później systematyczna pielęgnacja trawnika. Bez niej bowiem, trawnik może być narażony na wiele niebezpieczeństw, także na różnego rodzaju choroby. W dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy, jakie są najczęściej występujące choroby trawników, jak je rozpoznać oraz w jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu.
Jakie mogą być objawy chorób trawnika?
Choroby trawnika mogą mieć różne objawy. Będą one po prostu zależne od rodzaju patogenów, które go atakują. W większości przypadków jednak podstawową oznaką powstania jakiejś choroby trawnika jest zmiana jego koloru, utrata zielonej barwy i zamiana jej na różne odcienie brązu, szarości, a nawet czerwieni. Powstanie niektórych chorób może również skutkować przerzedzaniem się trawnika poprzez zablokowanie mu możliwości rośnięcia i doprowadzenie do powolnego obumierania.
Najczęściej występujące rodzaje chorób trawnika
Istnieje wiele różnego rodzaju chorób trawnika. Najczęściej występującymi są:
- Pleśń śniegowa – występująca po stopnieniu śniegu, czyli na początku wiosny. Tej chorobie sprzyjają niskie temperatury i duża wilgotność powietrza. Na początku jest widoczna w postaci szarych wodnistych plam na źdźbłach trawy, które z czasem się powiększają, kręgi na brzegach brązowieją, a na trawie zaczynają być widoczne szare lub różowe grzybnie patogenu.
- Czarcie kręgi – Choroba, która sprawia, że w porażonych miejscach źdźbła stają się ciemniejsze. Sprzyja temu jałowe, piaszczyste podłoże.
- Rdze źdźbłowe – W tej chorobie trawnika na liściach zaczynają się pojawiać jasnożółte plamki oraz czarne lub brązowe pęcherzyki. Choroba sprawia, że trawnik zaczyna miejscami obumierać i zmienia barwę na żółto-brązową.
- Plamistość siewek – To tak naprawdę zespół chorób, który powoduje powstawanie na liściach przebarwień oraz różnokolorowych plam, a po pewnym czasie może skutkować ich wysychaniem i obumieraniem. Choroba ta najczęściej występuje na trawnikach, które są zacienione oraz przenawożone azotem.
- Mączniak właściwy – ta choroba także najczęściej pojawia się na zacienionych trawnikach. Objawia się charakterystycznym szarobiałym, mączystym nalotem na liściach.
- Zgorzel podstawy źdźbła – Ta choroba objawia się powstawaniem w darni widocznych zagłębień. Mogą mieć one średnicę od 5 do 10 zm. Na skutek choroby trawa przebarwia się na brązowo, a po pewnym czasie zaczyna obumierać
To są oczywiście tylko przykłady często występujących chorób traw. Istnieje także wiele innych zagrożeń, które szybko mogą doprowadzić do obumarcia trawnika i konieczności jego wymiany.
Jak zapobiegać chorobom trawników?
Bez względu na to, czy trawnik w ogrodzie został wysiany z nasion, czy podczas jego tworzenia zdecydowaliśmy się na zastosowanie trawnika w rolce, żeby zapobiec powstawaniu na nim chorób, niezbędna jest jego regularna pielęgnacja, odpowiednie nawadnianie i dostarczanie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, czyli m.in. azotu, potasu i fosforu.
Żeby zminimalizować ryzyko występowania chorób trawnika, niezbędne jest wykonywanie m.in. takich zabiegów, jak zrównoważone nawożenie z zastosowaniem nawozów wielkoskładnikowych. Trawnik powinien być nawożony aż do końca lata, a nawet jeszcze przez pierwsze tygodnie jesieni. Niezbędne jest także regularna likwidacja pojawiających się chwastów, regularne koszenie (na odpowiednią wysokość, czyli najwyżej o 1/3 długości) oraz wykonywanie przynajmniej raz lub dwa razy w sezonie zabiegów aeracji i wertykulacji trawnika.