Niebiesko zielona infrastruktura dla komfortu i zdrowia ludzi

Niebiesko zielona infrastruktura dla komfortu i zdrowia ludzi

Coraz częściej słyszy się o miastach i gminach na terenie całej Polski, które inwestują w niebiesko zieloną infrastrukturę. Wszystko to w celu przystosowania się do stale zmieniającego się klimatu. Celem poprawy jakości życia ludzi w miastach, dziś odprowadza się toksyny, ochładza zabetonowane przestrzenie, a także poprawia jakość powietrza. Jednak to zbyt mało.

 Chęć poszerzania powierzchni terenów zielonych i brak możliwości budowania kolejnych parków czy skwerów ze względu na zbyt gęste zabudowanie terenów miejskich, stało się motywacją do poszukiwania alternatywy dla tych rozwiązań. I tym właśnie sposobem zrodził się pomysł na zagospodarowywanie dachów. Budowa zielonej infrastruktury na dachach to genialny pomysł, który jeszcze do niedawna kojarzył się wyłącznie z zamożnymi właścicielami domów. Dziś posiadaczem zielonego dachu może być właściwie każdy. Warto jednocześnie podkreślić, że inwestycja ta pod względem kosztów jest porównywalna z kosztem zakupu dachówki, czy blachy. Taka infrastruktura stanowi zarazem ochronę dla dachów krytych papą albo membraną EPDM. Ma ona wpływ na przedłużenie trwałości tych materiałów, gdyż chroni je przed upałami, mrozem i śniegiem.

Ekstensywne dachy zielone – dobre rozwiązanie

W ostatnich latach obserwuje się gwałtowne zmiany pogody. Długotrwałe susze, a później intensywne opady. Duża ilość deszczu stanowi poważny problem związany z odprowadzaniem wody z dachów do kanalizacji deszczowej. Nierzadko prowadzi to do ich zalania. Wspomniany powyżej ekstensywny dach zielony może okazać się nie tylko słusznym, ale i jedynym rozwiązaniem problemu. Konstrukcja ta spełnia szereg funkcji, a w tym ekologiczną, estetyczną i retencyjną. Ponadto tworzy dodatkową powierzchnię biologicznie czynną.

Decydując się na tę inwestycję, trzeba pamiętać, że tylko poprawnie zbudowany dach zielony może przynieść korzyści inwestorowi. W tym celu warto wybrać higroskopijną wełnę skalną, która wpłynie na spowolniony spływ wody opadowej z dachu. Poza tym pozwala ona na magazynowanie wody niezbędnej dla wzrostu żyjących na dachu roślin. Zielone dachy wpisują się w działania zielono-niebieskiej infrastruktury, a to oznacza, że na ich budowę można pozyskać środki z UE lub programów krajowych.

Ekstensywne dachy zielone budowane z użyciem nowoczesnych rozwiązań systemowych GREEN FLOR mają wpływ nie tylko na poprawę jakości życia mieszkańców, ale również na estetykę budynków i otoczenia, a nawet całych miast.

Więcej na ten temat przeczytasz tu


Drukuj