Substraty do zielonych dachów. Charakterystyka.
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego jest znana nie tylko ze względu na bogatą ofertę literatury, ale także zielony dach, który został na jej murach zbudowany. Zielony dach tworzą rośliny, które wymagają takich warunków, jak na ziemi. W związku z tym każdy zielony dach może się od siebie różnić. Do ich wykonania potrzebne są odpowiednie substraty.
Zielone dachy - na czym to polega?
Dachy pokryte roślinnością stają się coraz bardziej popularne. Tworzy się je na dachach domów prywatnych, ale także miejskich. Podstawowy podział dzieli dachy na jednowarstwowe i wielowarstwowe. Te pierwsze, są rozwiązaniem najtańszym i przypomina warunki odpowiednie dla roślinności górskiej. Dach wielowarstwowy składa się, podobnie jak gleba, z kilku poziomów. Może zapewnić rozwój roślinności wymagającej, w tym drzewom.
Jakie są rodzaje substratów do zielonych dachów?
Substraty do zielonych dachów są ich głównym elementem. Skonstruowane odpowiednio do potrzeb roślin, przyczyniają się do ich prawidłowego funkcjonowania. Najpopularniejsze rodzaje to:
- intensywne – posiadają części organiczne – przeznaczone są do uprawy roślin wymagających, w tym drzew i krzewów, komponują się z rozwiązaniami jednowarstwowymi oraz wielowarstwowymi;
- ekstensywne – posiadają części mineralne - stosowane są przy roślinach o niedużych wymaganiach siedliskowych np. mchy, trawy i byliny sucholubne, pędy oraz nasiona;
- wypełniające - opierają się na naturalnych i pochodzących z recyklingu kruszywach, odgrywają rolę wypełnienia pod właściwym substratem i wspomagają wegetację roślin.
Substrat intensywny i ekstensywny może być używany w rozwiązaniach systemowych i niesystemowych.
Warto zaznaczyć, że bez odpowiednich środków pomocniczych istnienie zielonych dachów nie byłoby możliwe. Substraty są niezbędne, a do ich najważniejszych zadań należy zatrzymywanie wody oraz odprowadzanie nadmiaru do warstwy, w której odbywa się drenaż.