Porównanie trawnika z rolki i z siewu.

Porównanie trawnika z rolki i z siewu.

Druga połowa marca i początek kwietnia to znakomity czas na planowanie przydomowej murawy. Zakładanie trawnika można wykonać dwiema metodami: przez siew lub układając gotową trawę sprzedawaną w rolkach. Trawnik z rolki daje niemal natychmiastowy efekt pięknej soczystej trawy, natomiast na ten wysiany trzeba trochę poczekać. W jednych ogrodach dobrze sprawdzi się gotowa darń, w innych najlepiej pozostać przy metodzie tradycyjnej. Jakie parametry na to wpływają? Czym różni się trawnik z rolki od trawnika z siewu?

Trawnik z rolki a trawnik z siewu – podstawowe różnice

Trawnik z siewu zakładany jest poprzez wysianie nasion trawy, natomiast trawnik z rolki sprzedaje się w formie gotowych pasków darni, które umieszcza się na terenie przeznaczonym na trawnik. Wysiane nasiona trawy kiełkują po mniej więcej dwóch tygodniach przy regularnym podlewaniu. Na murawę odporną na deptanie należy poczekać nawet kilka miesięcy, natomiast rolowana darń ukorzenia się już po kilku dniach, a ryzyko jej uschnięcia jest niewielkie. Trawnik z rolki polecany jest na zbocza i nachylone tereny, na których wysiane nasiona mogą spłynąć wraz z ulewnym deszczem. Na dużych działkach warto założyć trawnik z siewu ze względu na jego niski koszt i możliwość wyboru odpowiedniej mieszanki nasion.

Jak sadzić i pielęgnować trawnik z rolki i z siewu?

Siew trawy najlepiej wykonać w kwietniu lub pod koniec marca. Murawę z rolki zaleca się zakładać we wrześniu lub październiku, gdyż niska temperatura i deszcz sprzyjają zakorzenieniu się trawy. Trawnik z rolki bez większych przeszkód można założyć również wiosną. Rodzaj gleby i przygotowanie podłoża jest takie samo zarówno pod darń z rolki, jak i z siewu. Gleba powinna mieć odczyn pH w granicach 5,5–6,5. Poziom pH najprościej ustalić przy pomocy specjalnych pasków, które wkłada się kilka centymetrów w głąb ziemi. Niezależnie od tego, czy wybór padnie na trawnik rolowany, czy z siewu, należy dbać, by był wolny od chwastów, kamieni, korzeni i ewentualnych pozostałości po budowie (śmieci, gruzu).


Drukuj