Zgorzel podstawy źdźbła traw - objawy, zwalczanie, zapobieganie
Trawa jest narażona na wiele chorób wywoływanych przez grzyby. Na zainfekowanie podatne są przede wszystkim trawniki intensywnie koszone i nawożone. Jedną z często pojawiających się chorób jest zgorzel podstawy źdźbła traw. Co jest jej przyczyną, jakie są jej objawy, jak ją zwalczać i jej zapobiegać?
Objawy zgorzeli podstawy źdźbła traw
Za występowanie zgorzeli podstawy źdźbła traw odpowiada grzyb Gaeumannomyces graminis. Patogen atakuje zarówno trawę z siewu, jak i trawnik z rolki. Szczególnie narażona na zainfekowanie jest mietlica, popularny gatunek trawy. Symptomy choroby pojawiają się najczęściej pod koniec lata, ale mogą wystąpić również jesienią lub zimą.
Zgorzel podstawy źdźbła objawia się okrągłymi placami zamierającej trawy, które są widoczne zwłaszcza w przypadku nisko koszonych trawników. Początkowo place są niewielkich rozmiarów, jednak z czasem powiększają się, osiągając nawet metr średnicy. Trawa i chwasty odrastające wewnątrz okręgów tworzą wrażenie pierścieniowych plam. Choroba atakuje korzenie i podstawę pędu, co skutkuje żółknięciem i bieleniem nadziemnych części trawy. Zainfekowane rośliny mają na tyle osłabiony system korzeniowy, że da się je bez problemu wyciągnąć z ziemi.
Jak zapobiegać zgorzeli podstawy źdźbła traw?
Przyczyną pojawienia się zgorzeli podstawy źdźbła traw jest zazwyczaj nieprawidłowe nawożenie. Jego skutkiem jest zbyt wysoki odczyn pH gleby, co czyni rośliny bardziej podatnymi na zainfekowanie patogenem. Należy kontrolować odczyn gleby, tak by podłoże było lekko kwaśne. Najlepszym wyborem będą nawozy o zbilansowanym składzie.
Na występowanie zgorzeli podstawy źdźbła traw wpływ ma również nieusuwanie filcowej pokrywy wiosną. Aby pozbyć się nadmiaru filcu, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji. Pozwoli on usunąć nie tylko warstwy filcu, ale również inną materię organiczną, kamienie, gałęzie i pozostałe niepożądane elementy na trawniku. Ponadto należy unikać tworzenia się zastoisk wodnych na trawniku, które sprzyjają rozwojowi choroby, oraz pamiętać o aeracji, czyli napowietrzaniu gleby.