Zgorzel siewek traw - objawy, zwalczanie, zapobieganie

Zgorzel siewek traw - objawy, zwalczanie, zapobieganie

Każdy chciałby, aby jego trawnik prezentował się estetycznie. Niestety częste koszenie i nawożenie, które jest niezbędne do utrzymania pożądanego wyglądu trawnika, wpływa na wzrost zagrożenia chorobami. Jedną z najczęściej występujących chorób grzybowych trawników jest zgorzel siewek traw. Jakie są jej przyczyny, czym się objawia, jak ją zwalczać i jej zapobiegać?

Objawy zgorzeli siewek traw

Zgorzel siewek traw jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Pythium. Patogen atakuje przede wszystkim latem, w warunkach wysokiej wilgotności oraz temperatury powietrza. Jego ofiarą padają siewki, czyli rośliny młode, oraz starsze, osłabione okazy. Zachorować może zarówno trawa z siewu, jak i trawa z rolki. Grzyb może również porazić trawę, która długo zalega pod pokrywą śnieżną.

Najbardziej widocznym objawem zgorzeli siewek traw jest nagłe pojawienie się na trawniku plam różnej wielkości  o średnicy 2-50 centymetrów. Plamy mogą się jednak bardzo szybko powiększać. Na ich brzegach może być widoczna biała, watowata grzybnia. Liście traw sprawiają wrażenie nasiąkniętych wodą i są śluzowate w dotyku.

Jak zapobiegać zgorzeli siewek traw?

O ochronie przed zgorzelą siewek traw warto pomyśleć już na etapie zakładania trawnika. W przypadku trawnika z siewu należy zadbać o odpowiednią, zalecaną przez producenta gęstość siewu. Podłoże pod trawnik należy porządnie wyrównać, jak również zadbać o jego przepuszczalność, przeprowadzając aerację, czyli napowietrzanie. Pobudza ona rośliny do rozwoju i zwiększa masę ich korzeni. Na tak przygotowanym podłożu nie będą też powstawały zastoiska wodne, które „zachęcają” grzyb do ataku.

Aby zapobiec wystąpieniu zgorzeli siewek traw na już istniejącym trawniku, należy przyjąć odpowiednią taktykę nawadniania roślin podczas upałów. Najlepiej podlewać trawnik w godzinach porannych, dzięki czemu trawa będzie mogła szybko obeschnąć. Należy unikać podlewania wieczorem; w najgorętsze dni warto zaś rozważyć całkowite zaniechanie nawadniania. Nawożąc trawnik latem, należy zwrócić uwagę na zawartość azotu w nawozie – nadmiar tego pierwiastka w glebie również sprzyja rozwojowi choroby.


Drukuj