Trawa w rolkach zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim zaletom, takim jak estetyka, łatwość pielęgnacji czy możliwość zakładania trawnika przez cały rok. Ale czy jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska? W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć temat produkcji trawy w rolkach oraz jej wpływu na ekologię.
O trawnikach i technologii zielonych dachów
Czy marzysz o zielonym dachu, ale obawiasz się, że konstrukcja Twojego budynku nie udźwignie dodatkowego obciążenia? Na szczęście istnieją lekkie dachy zielone, które doskonale sprawdzają się w przypadku dachów o ograniczonej nośności. Dzięki specjalnej formule, takie rozwiązanie pozwala na stworzenie pięknej i ekologicznej przestrzeni na dachu bez obawy o jego wytrzymałość. W tym artykule dowiesz się, od czego zależy waga lekkiego dachu zielonego oraz jak wpływa on na konstrukcję budynku.
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko, powstaje wiele innowacyjnych rozwiązań architektonicznych i budowlanych mających na celu zmniejszenie naszego wpływu na planetę. Jednym z takich rozwiązań są zielone dachy, które od lat zdobywają popularność w Polsce i na świecie. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie - który rodzaj zieleni dachowej wybrać - intensywną czy ekstensywną? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, przybliżając zalety i różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami zielonych dachów.
Zielone dachy ekstensywne to jedna z dwóch kategorii zielonych dachów. Przeznaczone są do dachów o niskim kącie nachylenia, płaskich, ale także skośnych. Warstwa roślinna tych konstrukcji jest bardzo cienka. Składa się przede wszystkim z nisko rosnących roślin takich jak między innymi rozchodniki, mchy, zioła, dlatego też zielony dach nie obciąża konstrukcji w sposób niebezpieczny.
Planujesz zielony dach i zastanawiasz się nad założeniem instalacji fotowoltaicznej? A może masz już na dachu panele i marzy Ci się nieco zieleni wokół? Jak się okazuje, zielony dach plus fotowoltaika to dobre połączenie. Te dwa systemy razem mogą przynieść naprawdę wiele korzyści i warto rozważyć je na swoim dachu. Doczekały się nawet swojego nazewnictwa i taką podwójną konstrukcję zwykło się nazywać “zielonym dachem fotowoltaicznym” czy “zieloną dachówką fotowoltaiczną”. Jak wygląda synergia tych rozwiązań?
Czy ogród na dachu to jedynie fanaberia architektów czy też świetny pomysł na zwiększenie jakości życia w mieście? W ostatnim czasie zieleń ekstensywna staje się coraz bardziej popularna. Nie tylko poprawia ona estetykę, ale także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju miast. W tym wpisie przeanalizujemy, czy zielony dach to tylko chwilowa moda czy wręcz przeciwnie i warto zainwestować w taki projekt.
Zielone dachy stają się coraz bardziej popularne w wielu częściach świata ze względu na ich zdolność do poprawy mikroklimatu na poddaszu. Ekstensywne zielone dachy są świetną opcją dla tych, którzy chcą czerpać korzyści z zielonego dachu bez konieczności inwestowania w ich częstą konserwację. Ekstensywne zielone dachy składają się głównie z traw i mchów, a gdy są zainstalowane prawidłowo, mają znaczący wpływ na poprawę mikroklimatu poddasza.
Na pewno zauważyłeś, że trawa miewa różny kolor. Bez względu na to, czy jest to wyhodowany trawnik wokół domu, czy może zielony i gęsty trawnik z rolki. Oczywiście ogromny wpływ na to ma gatunek trawy oraz stopień jej dojrzałości. Młodsza trawa, która świeżo wyrasta, ma zwykle kolor jaśniejszej zieleni niż starsza trawa, którą zapalony ogrodnik podciął już kilka razy. Sam gatunek i wiek to jednak nie wszystko. Ogromny wpływ na kolor trawy mają warunki klimatyczne oraz sposób jej pielęgnacji i nawożenia. Ilość dostępnej wody, nasłonecznienie, temperatura i ogólna jakość gleby to bardzo ważne czynniki, które mogą sprawić, że trawa nabierze zdrowego, intensywnego zielonego koloru lub pożółknie czy nawet stanie się brązowa. Bardzo ważnym parametrem jest także odczyn gleby – zarówno w przydomowym ogródku, jak i w przedsiębiorstwie, które wyhodowało trawnik z rolki.
Trawa w rolce sprzedawana jest w formie pociętej na pasy i zrolowanej darni. Jest to zwarta okrywa, która składa się przede wszystkim właśnie z trawy. Posiada gęsty system korzeni, dzięki czemu silnie wiąże się z podłożem. Dlatego tak często i chętnie układana jest jako przydomowy trawnik. Znajduje również szereg innych zastosowań, między innymi zabezpiecza się nią przed korozją skarpy, groble i nasypy stromych zboczy.
Zielone dachy to ozdoba coraz częściej zauważalna nie tylko na budynkach komercyjnych, ale również domach jednorodzinnych. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, chociaż budowa takiego dachu nie należy wcale do najłatwiejszych zadań. Jakie są warstwy zielonego dachu? Za co odpowiada warstwa filtracyjna? Opowiemy o tym w naszym wpisie!