Trawnik z rolki jest obecnie alternatywą wobec trawy z siewu. To dobry sposób, aby w szybki sposób ułożyć trawę na przydomowej przestrzeni i od razu cieszyć się dobrymi efektami swoich prac. Warto jednak pamiętać, że do układania trawnika z rolki również należy się odpowiednio przygotować. Chociaż układanie płatów darni nie należy do skomplikowanych czynności, to jednak wiąże się ze sporym wysiłkiem, a także dobrym zaplanowaniem kolejnych etapów działań. Kluczowe pytanie, które zwykle pojawia się w tym przypadku, dotyczy terminu najlepszego do założenia trawnika z rolki. Dobrą porą na tę czynność jest jesień. Trawnik z rolki umiejętnie położony jesienią może mieć bardzo dobre warunki do sukcesywnego rozwoju.
O trawnikach i technologii zielonych dachów
Trawnik z rolki to sprawdzony sposób, aby w szybki i prosty sposób cieszyć się idealnie zieloną trawą. Gotowy trawnik może być równie imponujący jak zasiany tradycyjnymi metodami, a zabiegi pielęgnacyjne są w obu przypadkach bardzo podobne. Główna różnica polega na zakładaniu trawnika. Trawa z rolki to oczywiście znacznie szybsze rozwiązanie.
Trawa w rolkach — co to właściwie jest?
Trawa w rolkach to pasy gotowej darni trawnikowej, odcięte z gruntu lub zwinięte z folii w rolki w celu ułatwienia transportu i układania w wyznaczonym miejscu. Najczęściej rolki trawy wynoszą 0,4 × 2,5 m.
Zielony dach intensywny i ekstensywny
Zielony dach intensywny to taki, który wymaga zdecydowanie większej pielęgnacji. Znajdują się w nim duże rośliny i gęsty trawnik, czyli wszystko to, co uprawiane jest również w tradycyjnych ogrodach. Takie rozwiązanie dedykowane jest więc przede wszystkim osobom, które mają czas, a przede wszystkim ochotę do zajmowania się pracami ogrodniczymi. Warto też pamiętać, że zielony dach intensywny najczęściej jest nieco droższy niż ekstensywny. Co więcej, nie zawsze możemy go wykonać ze względu na większe obciążenie lub nachylenie dachu.
Specyfika trawników rolowanych
W przypadku trawników rolowanych bardzo ważny jest etap zakupu rolki. Już w momencie dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na to, czy trawa na rolce jest rozłożona równomiernie. Rolka z trawą powinna być też pozbawiona chwastów. Należy sprawdzić też system korzeniowy oraz kolor samych korzeni, które powinny być białe. Takie szczegóły decydują w przyszłości o estetyce naszego trawnika.
Zalety zielonego dachu
Zielone dachy są zakładane nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych. Cechują się licznymi zaletami. Przede wszystkim efektywnie wpływają na zmniejszanie ilości wody opadowej odprowadzanej do systemu kanalizacji. Poza tym poprawiają izolacyjność termiczną i mikroklimat w otoczeniu budynku, a także skutecznie chronią obiekt przed szkodliwym działaniem różnorodnych warunków atmosferycznych. Warto dodać również, że osiedla budynków z zielonymi dachami zdecydowanie zmniejszają zjawisko powstawania miejskich wysp ciepła.
Zielone ogrody na dachu
Zielone dachy to takie miejsca na konstrukcjach budynków, gdzie można spotkać tereny zielone wraz z bogatą florą. Roślinność uprawiana na dachach nie jest jednak żadnym wynalazkiem współczesności. Tego rodzaju rozwiązania znane były właściwie od początków historii budownictwa. Na przestrzeni wieków to koncepcja zanikła, ale obecnie wraca w nowej formie.
Wiosna tuż, tuż, pora więc rozpocząć prace ogrodnicze, dzięki którym nasz trawnik po zimie szybko się zazieleni i będzie pięknie wschodził. Niestety, aby tak się stało potrzeba sporo regularności i jeszcze więcej wysiłku. Są jednak pewne prawidłowości, które warto sobie przyswoić, dzięki czemu nasze wysiłki nie pójdą na marne. Dziś odpowiemy na pytanie co to jest wertykulacja. Wertykulacja jest zabiegiem polegającym na płytkim i pionowym przecięciu darni trawnika. Po co się ją wykonuje? Należy stworzyć roślinom i glebie lepsze warunki bytowania poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości wody, substancji odżywczych i powietrza.
Zielony dach jest nie tylko sposobem na ubarwienie swojego domu czy tarasu, to również krok w kierunku poprawy warunków bytowania naszego najbliższego otoczenia. Dlaczego tak jest? Otóż instalacja zielonych dachów bezpośrednio wpływa na lokalne polepszenie klimatu (mikroklimat), szczególnie w warunkach miejskich. Zielone dachy, chroniąc budynki przed nadmiernym wpływem energii słonecznej (odbijają promieniowanie UV) i opadów atmosferycznych (magazynują wodę) przeciwdziałają zjawisku tworzenia się wysp ciepła: w gorące dni nagrzane mury i powierzchnie ulic są magazynami energii cieplnej, przez co wzrasta temperatura powietrza, przy jednoczesnym spadku jego wilgotności.