Zielone dachy są specyficznym pokryciem dachowym, którego jedną z warstw jest podłoże gruntowe, przystosowanie do posadzenia roślin. Koncepcja zielonych dachów charakteryzuje się wieloma zaletami ekologicznymi i ekonomicznymi. Z jednej strony zielone dachy filtrują zanieczyszczenia, a z drugiej minimalizują straty cieplne zimą i zabezpieczają przed nadmiernym nagrzewaniem latem. Biorąc pod uwagę różne kryteria klasyfikacyjne, można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów zielonych dachów.
O trawnikach i technologii zielonych dachów
Prawidłowa pielęgnacja trawnika to jedyny sposób, aby utrzymać go w dobrej kondycji. Składa się na nią kilka czynności, z których absolutnie niezbędną jest koszenie. Wbrew pozorom, koszenie trawy nie jest tylko zabiegiem estetycznym, pozwalającym na uzyskanie efektu równej murawy. Regularne koszenie trawnika przyczynia się także do zwiększenia jego gęstości i chroni system korzeniowy.
Wapnowanie jest zabiegiem odkwaszania gleby, stosowanym w celu podwyższenia odczynnika pH i poprawienia jej struktury. Kwaśna gleba zaburza rozwój trawy sprawiając, że rośnie ona wolniej, a źdźbła stają się wiotkie i słabe. Uniemożliwia także pobór fosforu. Najczęstszym objawem zbyt niskiego pH gleby jest pojawiający się na trawniku mech lub skrzyp polny. Wapnowanie trawników to zatem doskonały sposób nie tylko na poprawę ich kondycji, ale również na pozbycie się nieestetycznego mchu.
Właściwa pielęgnacja trawników rolowanych to przede wszystkim dostarczanie im odpowiedniej ilości wody. Od tego czynnika w głównej mierze zależy kondycja trawnika i końcowy efekt wizualny. Nie należy w związku z tym zaniedbywać regularnego podlewania. Warto natomiast zapoznać się z zasadami prawidłowego nawadniania trawników z roli.
Chociaż wydawać by się mogło, że trawnik wymaga tylko regularnego podlewania, aby był piękny i bujny, nie ma bardziej mylnego stwierdzenia. Piękne trawniki to efekt wielu godzin pracy ich właścicieli. Aby trawa była zdrowa i zachwycała urodą, należy wykonywać przy niej więcej zabiegów niż tylko podlewanie i nawożenie.
Zielone dachy robią się z roku na rok coraz bardziej popularne. Powstają nie tylko na budynkach biurowych, ale decyduje się na nie też coraz więcej osób prywatnych, gdy stawiają swój nowy dom. Zielone dachy dzieli się na intensywne, czyli najprościej mówiąc – użytkowe, oraz ekstensywne. Wybór tych drugich jest zazwyczaj lepszym pomysłem. Dlaczego? Sprawdźmy!
Budma to znane targi dla specjalistów z branży budowlanej i architektonicznej. W tym roku odbyły się w Poznaniu, w dniach 30.01-02.02. Na imprezie co roku wystawia się większość liczących się w branży producentów i usługodawców. Dlatego w tym roku nie mogło tam zabraknąć również stoiska Green Flor – producenta trawników w rolkach.
Zielone dachy maja swój niewątpliwy urok. Coraz częściej zakłada się je nie tylko na nowoczesnych biurowcach, ale też na zwykłych domach jednorodzinnych. Łagodzą klimat miejski przez obniżenie temperatury i podniesienie wilgotności. Niewiele osób jednak wie o tym, że są również świetnym elementem ochrony przeciwpożarowej.
Trawa z rolki pozwala na stosunkowo szybkie ułożenie atrakcyjnego trawnika. Aby jednak móc osiągnąć oczekiwane rezultaty należy wybrać dobrą jakościowo darń, a także właściwie oczyścić i przygotować podłoże. Każdy producent trawy z rolki dokładnie określa, jakie warunki musi spełnić podłoże, by było odpowiednie do rozłożenia zielonych rolek.
Trawa rolowana to świetny sposób na sprawne przygotowanie zielonego, atrakcyjnego trawnika na wyznaczonym terenie. Nie jest jednak prawdą, że aby móc się cieszyć trawiastym dywanem wystarczy rozwinąć rolkę z trawą jak zwykły chodnik. Wcześniej podłoże musi być bardzo dokładnie oczyszczone i przygotowane, a przy układaniu trawnika obowiązują określone zasady. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że trawa z rolki odpowiednio się zakorzeni i zapewni nam długotrwałe efekty.