O ile zielone dachy na powierzchniach płaskich są często spotykane, na przykład na dachach budynków wielorodzinnych czy korporacji, to w przypadku dachów skośnych i stromych należą do rzadkości. Czy oznacza to, że nie można ich projektować w takich miejscach?
O trawnikach i technologii zielonych dachów
Trawa w rolce sprzedawana jest w formie pociętej na pasy i zrolowanej darni. Jest to zwarta okrywa, która składa się przede wszystkim właśnie z trawy. Posiada gęsty system korzeni, dzięki czemu silnie wiąże się z podłożem. Dlatego tak często i chętnie układana jest jako przydomowy trawnik. Znajduje również szereg innych zastosowań, między innymi zabezpiecza się nią przed korozją skarpy, groble i nasypy stromych zboczy.
Zielone dachy to ozdoba coraz częściej zauważalna nie tylko na budynkach komercyjnych, ale również domach jednorodzinnych. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, chociaż budowa takiego dachu nie należy wcale do najłatwiejszych zadań. Jakie są warstwy zielonego dachu? Za co odpowiada warstwa filtracyjna? Opowiemy o tym w naszym wpisie!
Ogromną bolączką współczesnego świata jest kryzys ekologiczny i problem globalnego ocieplenia. W związku z tym obserwujemy drastyczny spadek zasobów wody słodkiej. W związku z tym poszukiwane są sposoby, by odpowiednio zagospodarować wody opadowe. Jednym z nich jest… projektowanie zielonego dachu. Zastanawiasz się, czy można uczynić z niego magazyn wody? Przeczytasz o tym w naszym dzisiejszym wpisie!
Odpowiednio zrobiony zielony dach posiada trzy warstwy, które zapewniają jego prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. To warstwy: drenażowo-filtracyjna, wegetacyjna oraz roślinna. Warstwa wegetacyjna to z reguły substrat mineralny ekstensywny, który stanowi podłoże dla prawidłowej wegetacji wszystkich roślin.
Dach pokryty roślinnością jest ozdobą coraz częściej widywaną już nie tylko na budynkach komercyjnych, ale też na domach jednorodzinnych. Konstrukcja takiego zielonego dachu składa się z trzech zależnych od siebie warstw. Ponieważ wiele osób do tej pory o tym nie wiedziało, warto wypowiedzieć się na ich temat nieco szerzej. W końcu odgrywają one bardzo ważną rolę. To dzięki nim dach ten istnieje.
Ochrona hydroizolacji dachu przed działaniem temperatur: niskich i wysokich, ochrona przed promieniami UV, czyste powietrze – to tak naprawdę tylko wybrane zalety ekstensywnego dachu. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej.
Każda realizacja inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością wygospodarowania części terenu pod powierzchnię biologicznie czynną. O tym, czym jest ta powierzchnia, mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Warto bliżej poznać to zagadnienie i przede wszystkim dowiedzieć się, w jaki sposób obliczyć procent zabudowy działki, jaki musi być przeznaczony pod wspomniany teren biologicznie czynny.
Coraz częściej słyszy się o miastach i gminach na terenie całej Polski, które inwestują w niebiesko zieloną infrastrukturę. Wszystko to w celu przystosowania się do stale zmieniającego się klimatu. Celem poprawy jakości życia ludzi w miastach, dziś odprowadza się toksyny, ochładza zabetonowane przestrzenie, a także poprawia jakość powietrza. Jednak to zbyt mało.