Ogromną bolączką współczesnego świata jest kryzys ekologiczny i problem globalnego ocieplenia. W związku z tym obserwujemy drastyczny spadek zasobów wody słodkiej. W związku z tym poszukiwane są sposoby, by odpowiednio zagospodarować wody opadowe. Jednym z nich jest… projektowanie zielonego dachu. Zastanawiasz się, czy można uczynić z niego magazyn wody? Przeczytasz o tym w naszym dzisiejszym wpisie!
O trawnikach i technologii zielonych dachów
Odpowiednio zrobiony zielony dach posiada trzy warstwy, które zapewniają jego prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. To warstwy: drenażowo-filtracyjna, wegetacyjna oraz roślinna. Warstwa wegetacyjna to z reguły substrat mineralny ekstensywny, który stanowi podłoże dla prawidłowej wegetacji wszystkich roślin.
Dach pokryty roślinnością jest ozdobą coraz częściej widywaną już nie tylko na budynkach komercyjnych, ale też na domach jednorodzinnych. Konstrukcja takiego zielonego dachu składa się z trzech zależnych od siebie warstw. Ponieważ wiele osób do tej pory o tym nie wiedziało, warto wypowiedzieć się na ich temat nieco szerzej. W końcu odgrywają one bardzo ważną rolę. To dzięki nim dach ten istnieje.
Ochrona hydroizolacji dachu przed działaniem temperatur: niskich i wysokich, ochrona przed promieniami UV, czyste powietrze – to tak naprawdę tylko wybrane zalety ekstensywnego dachu. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej.
Każda realizacja inwestycji budowlanej wiąże się z koniecznością wygospodarowania części terenu pod powierzchnię biologicznie czynną. O tym, czym jest ta powierzchnia, mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Warto bliżej poznać to zagadnienie i przede wszystkim dowiedzieć się, w jaki sposób obliczyć procent zabudowy działki, jaki musi być przeznaczony pod wspomniany teren biologicznie czynny.
Coraz częściej słyszy się o miastach i gminach na terenie całej Polski, które inwestują w niebiesko zieloną infrastrukturę. Wszystko to w celu przystosowania się do stale zmieniającego się klimatu. Celem poprawy jakości życia ludzi w miastach, dziś odprowadza się toksyny, ochładza zabetonowane przestrzenie, a także poprawia jakość powietrza. Jednak to zbyt mało.
Obfite i częste opady deszczu na terenach miejskich, które są w znacznej mierze dość mocno uszczelnione, przyczyniają się do częstych zalań i podtopień. To jednocześnie powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych. Przywrócenie równowagi w cyklu hydrologicznym jest możliwe na przykład poprzez odprowadzanie wody opadowej w miejsca czasowej retencji.
Odpowiednie nawadnianie, czyli podlewanie trawników, to jeden z najważniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak często powinno się podlewać swój trawnik, żeby zapewnić mu właściwe warunki do wzrostu i do dalszego rozwoju? W jaki sposób najlepiej jest nawadniać swój trawnik? Na te i inne pytania na temat podlewania trawników odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie na blogu Green Flor.
Właściwa pielęgnacja trawnika ma na celu sprawienie, że będzie on się charakteryzował dużą wytrzymałością i odpornością na trudne warunki atmosferyczne, będzie gęsty i ciemnozielony. Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawników jest ich nawożenie. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie tłumaczymy, czym powinno się nawozić trawniki oraz jak często powinno się wykonywać takie zabiegi.
Ekstensywne systemy zielonych dachów są coraz częściej umieszczane na miejskich budynkach mieszkalnych, obiektach biurowych oraz na domach jednorodzinnych. Ich stosowanie przynosi bardzo dużo korzyści: ma pozytywny wpływ na estetykę budynku, chroni i przedłuża żywotność poszycia dachowego, stwarza doskonałą izolację termiczną budynku oraz oczyszcza powietrze. Takie korzyści są możliwe do osiągnięcia dzięki odpowiedniej budowie ekstensywnych systemów zielonych dachów. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, z jakich warstw składa się każdy wykonywany w Green Flor system zielonego dachu.