Jeszcze zima nie powiedziała ostatniego słowa, a już osoby posiadające przydomowy trawnik planują rozpoczęcie kolejnego sezonu ogrodniczego. Często bowiem zdarza się, że po obfitych opadach śniegu czy siarczystych mrozach trawnik okazuje się być przerzedzony, a miejscami wręcz zniszczony. Pojawia się wtedy pytanie, jak założyć nowy trawnik w miejscu starego i czy to w ogóle możliwe. Do przygotowania nowego trawnika w miejscu starego możemy podejść na kilka sposobów. Starą, zniszczoną darń można po oczyszczeniu terenu z chwastów, kamieni i innych pozostałości po prostu przekopać ręcznie lub przy pomocy glebogryzarki, potem wysypać warstwę lekkiej, przepuszczalnej gleby, przegrabić do równej powierzchni i wysiać nową roślinność (albo szybciej – rozłożyć trawnik z rolki).
O trawnikach i technologii zielonych dachów
Nastała kalendarzowa wiosna, pora więc na wiosenne porządki w ogrodzie, należy przecież przygotować go do nowego sezonu. A jak wiadomo, głównym punktem każdego ogrodu jest… trawnik. Piękne kwiaty, ozdobne krzewy i drzewka nie oddadzą całości swego piękna, jeśli otaczać je będzie klepisko czy wyliniały kobierzec uschniętej trawy. Dlatego też o trawnik trzeba będzie zadbać tak samo, jak o inną roślinność ogrodową. I trzeba zabrać się za to już właśnie teraz, bowiem wczesną wiosną są ku temu najlepsze warunki! Ziemia powoli zaczyna tracić wilgoć, robi się twardsza, rośnie też temperatura, co sprzyja rozwojowi wegetacyjnemu roślin. Jeżeli przez kilka dni temperatura utrzymywała się powyżej 10°C, warto sprawdzić twardość gruntu i, jeśli nie jest zbytnio nasiąknięty wodą, można przystępować do prac.
Współcześnie największy odsetek występowania i instalacji zielonych dachów obserwujemy w krachach Europy Zachodniej i w Ameryce Północnej. Jeśli przyjrzeć się bliżej popularności dachów zielonych zauważymy, że często występują one w takich państwach, jak Niemcy, Austria, Szwajcaria, w państwach skandynawskich czy w Wielkiej Brytanii. Są to kraje zasobne i wysoko rozwinięte, do tego większość z wymienionych nacji to narody praktyczne w swym podejściu do życia.
Problem zbitej, a w zasadzie sprasowanej gleby może przydarzyć się w każdym ogrodzie, a szczególnie już tam, gdzie jego przestrzeń porasta trawnik, na przykład rolowany. Co jest przyczyną nadmiernie zbitej gleby? W gruncie znajdują się kieszenie powietrzne, dzięki którym do korzeni roślinności docierają woda, składniki mineralne i powietrze. Ich zmiażdżenie przyczyni się do obumierania roślinności bytującej w takiej glebie, a proces ten powstaje poprzez nadmierny nacisk na grunt właśnie. Powodują go albo stojące na trawniku samochody, albo wzmożony ruch pieszych.
Rozchodniki to bardzo popularne rośliny w systemach dachów zielonych. Jest ku temu kilka przyczyn, bo rozchodniki to nie tylko byliny odporne na trudne i zmienne warunki pogodowe, to również piękne i zmieniające barwy rośliny ozdobne, do tego bardzo lubiane przez pszczoły. Rozchodniki są niskopiennymi, rozrastającymi się poziomo (przy pomocy korzeni przybyszowych na pędach) sukulentami. Oznacza to, że posiadają tkankę, która magazynuje wodę w celu przetrwania okresów jej niedostatku.
Być może trudno to przyznać wielu osobom, ale któż z posiadaczy trawników nie marzył choć raz o pasach na trawniku, takich rodem z największych piłkarskich aren? Poniższy artykuł ma za zadanie sprawić, że Wasz rolowany trawnik będzie nie tylko wypielęgnowany, lecz wzbije się dodatkowo na wyższy poziom estetyki. I, wbrew pozorom, nie trzeba się przy tym specjalnie napracować, ani posiadać wyjątkowych ogrodniczych umiejętności. Jedyne, co potrzeba, to wysokiej jakości, równomiernie bujny i gęsty trawnik i trochę sprytu. Przedstawiamy dziś poradę, jak sprawić, by na trawniku rolowanym wykonać ozdobny deseń. Bo pasy na trawniku to tylko początek przygody z przygotowywaniem deseni na trawie, w odwecie czekają jeszcze kratka, romby, kręgi, fale, łuki, ogranicza nas tylko wyobraźnia!
Zielony dach to konstrukcja złożona z żywych roślin porastających pokrycie dachowe danego budynku. Nie jest to wynalazek nowy, w Skandynawii od czasów niemal prehistorycznych ówczesne dachy budynków były kryte darnią lub murawą. Minęły wieki, zmieniły się technologie, nie zmieniła się jednak sama koncepcja zielonego dachu, do dziś jest to poszycie dachu pokryte mniej lub bardziej bujną roślinnością. Koncepcja takiego zagospodarowania dachów, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej powróciła w XX w., intensywnie promowana przez szwajcarsko-francuskiego architekta i urbanistę Le Corbusiera. W latach 60. w Zachodnich Niemczech koncepcja ta została podchwycona, doprowadzona do stanu obecnego i wprowadzona w życie. Dziś zielone dachy stały się popularne szczególnie w aglomeracjach miejskich, gdzie budownictwo zabiera prawie każdy skrawek wolnej przestrzeni.
Aby trawnik z rolki był prawdziwą ozdobą ogrodu, która cieszy oko soczystą zielenią przez cały sezon, niezbędne jest jego odpowiednie nawożenie. Najlepszym wyborem jest zastosowanie równomiernie rozprowadzonych po całej powierzchni trawnika nawozów mineralnych. takie nawozy zapewnią trawie stabilny poziom wzrostu i odpowiednią barwę. Jeśli chodzi o skład nawozów, najbardziej polecane przez producentów trawników w rolkach są nawozy wieloskładnikowe zawierające azot, potas i fosfor.
Korzystając z rozwiązania jakim jest system dachów zielonych należy pamiętać, że rozwiązanie to jest swoistym połączeniem naturalnej roślinności ze standardową zabudową mieszkalną. Wymusza to odpowiednie zabezpieczenie poszycia dachowego przed działaniem roślinności, m.in. przed przerastaniem korzeniami.
Przede wszystkim, aby w ogóle rozpocząć proces zakładania dachu zielonego, należy upewnić się, że poszycie dachowe jest w 100% szczelne. Ponadto należy pamiętać, że pokrycia dachowe należy zawsze montować dokładnie według instrukcji producentów, co zapewni zgodność ich parametrów z powszechnie obowiązującymi normami.
Podstawowym założeniem, jakie przyświeca osobom decydującym się na wyłożenie trawników z rolki trawników z rolki jest upiększenie swojej posesji. Trawnik jest bowiem wizytówką całego ogrodu i sam z siebie może być jego ozdobą. Jest to z pewnością jego podstawowa zadanie, warto jest mieć jednak świadomość także innych, pełnionych przez niego funkcji. Część z nich jesteśmy w stanie zauważyć na pierwszy rzut oka, inne nie są dostrzegalne.
Ekstensywne systemy dachów zielonych są bardzo wygodne ze względu na łatwość ich utrzymania. Łatwość ta spowodowana jest faktem, że systemy te składają się z roślin sucholubnych (między innymi mchów traw, bylin i rozchodników), które posiadają niskie wymagania wegetacyjne, dzięki czemu mogą się samodzielnie utrzymywać i rozwijać. Ta samowystarczalność spowodowana jest naturalnymi procesami biologicznymi, które zachodzą w podłożu i które dostarczają roślinom większość składników niezbędnych do ich prawidłowej wegetacji.